Teatr tańca, kabarety, komedie, pantomima, improwizacje, czwartkowe spotkania z literaturą, koncerty jazzowe, spotkania z piosenką autorską, warsztaty dla dzieci i seniorów – to tylko część atrakcji, która ma przyciągnąć szczecinian do 13 Muz. To nie jedyne zmiany w tym szczecińskim domu kultury.
Nowa sala lustrzana
Prace remontowe już się zaczęły. W galerii na piętrze powstaje nowa sala lustrzana. Na jej ścianach zawisną lustra zajmujące powierzchnię 53 metrów kwadratowych. Krzysztof Lubka będzie tam prowadził zajęcia taneczne, choreograficzne i teatralne (pierwsze spotkanie zaplanowano na początku ferii zimowych, kolejne ruszą w marcu).
Mała galeria czarna zostanie przekształcona w salę edukacyjną. Będą się w niej odbywać warsztaty dla dzieci i seniorów. W planach jest m.in. nauka języka migowego, blogowania, pisania książek, tworzenia rękodzieła.
Remont przejdzie również Sala Kominkowa, a na strychu zostanie otwarta galeria, w której prezentowana będzie sztuka wizualna. Swojej funkcji nie zmieniają dwie bliźniacze sale na parterze – nadal obejrzymy w nich wystawy, których kuratorką będzie Monika Szpener. Zmiany nie obejmują kierowanej do najmłodszych Galerii Tworzę się oraz zlokalizowanego w piwnicy klubu Elefunk.
- Nie odcinamy się od sztuki współczesnej, będziemy kontynuować tę działalność. Jedynie z czego rezygnujemy, to z bycia tylko miejską galerią – zaznaczała Maja Olendzka, obecna zastępczyni dyrektora 13 Muz.
Wierszogranie na koniec miesiąca
Pierwsze wydarzenia w „odnowionych” 13 Muzach odbędą się w lutym. W programie znalazło się sporo imprez cyklicznych. Do 13 Muz przenosi się m.in. cykl „Szczecińskie Wierszogranie”, który do tej pory odbywał się w Browarze Polskim. Na spotkanie z poezją śpiewaną i piosenką autorską będzie można wybrać się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. W ramach pierwszego koncertu (27 lutego) na scenie 13 Muz wystąpi aktor Lech Dyblik, który zaśpiewa pieśni i piosenki odeskie.
Komedia, kabarety, pantomima
Przynajmniej raz w miesiącu planowane są imprezy komediowe. Będą organizowane w ramach Szczecińskiej Sceny Komediowej, powstałej na fundamentach Szczecińskiej Ligi Stand-Up.
- Szczecińska Scena Komediowa będzie pokazywała wszystko to, co stand-upem nie jest, ale jest warte zobaczenia – tłumaczy jej pomysłodawca, Damian Usewicz. - Będą to m.in. kabarety, pantomima, improwizacje, koncerty i spektakle komediowe. Będziemy zapraszać artystów, którzy swoją twórczością bawią, ale również pokazują to czego nie zobaczymy w ogólnopolskich telewizjach – dodaje.
Inauguracja nowego cyklu odbędzie się 25 lutego. W 13 Muzach wystąpi wówczas kabaret amatorski ADI, którego twórcą jest jedna z najważniejszych postaci polskiego kabaretu – Władysław Sikora (bilety na to wydarzenie są już w sprzedaży). Pomysłodawca SSK zapowiada też warsztaty – kabaretowe, teatralne, z pantomimy i tego jak zostać klaunem.
Mistrz saksofonu zaprasza na koncerty jazzowe
Miłością do jazzu w 13 Muzach będzie zarażać Tomasz Licak. Znany szczeciński muzyk poprowadzi cykl zatytułowany „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle”.
- To będą koncerty, podczas których zaprezentujemy jazz z bardzo różnych okresów tej muzyki. Zagra 16-osobowy Pomeranian Youth Big Band. Będzie można posłuchać też ciekawych muzycznych opowieści i anegdot – zapowiada mistrz saksofonu.
Każde jazzowe spotkanie będzie miało określony temat. Na pierwszy ogień idzie swing. 6 lutego w 13 Muzach usłyszymy zarówno hity tej epoki, jak i kilka nowszych utworów wykonanych w tej stylistyce. "Inspektor Jass" będzie spotykał się z mieszkańcami Szczecina w pierwsze poniedziałki miesiąca. Wstęp na te imprezy będzie bezpłatny.
Spotkania z literaturą
Do 13 Muz powróci też literatura. W drugi i ostatni czwartek miesiąca (docelowo w każdy czwartek miesiąca) będą organizowane spotkania literackie, autorskie, z wydawnictwami. Pierwsze zaplanowano 23 lutego. Gościem będzie Roman Czejarek, który opowie o swojej nowej książce „Szczecin, którego nie ma”.
W programie znalazły się również cykliczne spotkania z muzyką i kulturą różnych regionów świata oraz Festiwal Intymnych Form Artystycznych, prezentujący mniejsze formy teatralne, skupione na człowieku i jego bardzo osobistych sprawach. 13 Muz będzie także promować debiutujących artystów oraz współpracować z osobami niepełnosprawnymi i wykluczonymi. Do 13 Muz przeniosą się też niektóre wydarzenia tegorocznego Kontrapunktu.
Komentarze
4