Do końca września zostanie ogłoszony przez SPNT Sp. z o.o. przetarg na nowego generalnego wykonawcę rozbudowy Technoparku Pomerania w Szczecinie.
Prace związane z rozbudową Technoparku są projektem unijnym i w ramach uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim przedłużono termin realizacji inwestycji do marca 2015 roku. Wznowienie wszelkich prac zapowiadane jest na IV kwartał 2013 roku, a ewentualne zakończenie w ciągu 12 miesięcy od przekazania powierzchni pod budowę.
 
Rozwój Technoparku to kolejne powierzchnie biurowe, które będą udostępniane najemcom od 2015 roku. Jest to szansa na rozwój nowych i innowacyjnych firm, które mogą korzystać ze wsparcia w prowadzeniu działalności biznesowej- od doradztwa prawnego, aż po usługi związane z promowaniem. Obecnie w parku swoją siedzibę ma 17 firm IT, które prężnie rozwijają się na terenie miasta w branży informatycznej, przy okazji  korzystając z wszelkich programów wsparcia. Aż 91% firm, które skorzystały z programu inkubacji Technoparku Pomerania rozwijają skrzydła i rośnie ich znaczenie wśród renomowanych firm. Zważywszy na kończące się terminy umów, które zawarte zostały z pierwszymi lokatorami, Technopark prowadzi rekrutację dla nowych projektów biznesowych do programu inkubacji.
 
Odwołania, wypowiedzenie i opóźnienia
 
Podczas realizacji inwestycji w maju Zarząd Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego wypowiedział  umowę wykonawcy i doszło do tego, że prace zostały zawieszone na czas znalezienia nowego wykonawcy.
 
- Spółka Tembud-Bis otrzymała wypowiedzenie umowy ze skutkiem na dzień 11 czerwca 2013 roku. Powodem tej decyzji jest brak realizacji robót. Zarząd SPNT wystąpił do wykonawcy o przedstawienie programu naprawczego. Po analizie SPNT zmuszony był jednak podjąć tę ostateczną decyzję, ponieważ przedstawiony przez wykonawcę program naprawczy w ocenie władz spółki nie dawał gwarancji na kontynuowanie prac. W związku z tym w kolejnym kroku zostaną zinwentaryzowane wykonane dotąd prace, a następnie ogłoszony przetarg, celem wyłonienia nowego wykonawcy.
- pisała Justyna Siwińska z biura prasowego Technoparku. W związku z zaistniałą sytuacją pojawiły się problemy z wypłaceniem pieniędzy dla podwykonawców. Spółka jednak zapewnia, że w okresie wakacyjnym doszło do uregulowania należności dla poprzedniego wykonawcy wobec tzw. podwykonawców na łączną kwotę 2,4 mln złotych. Dzięki wypłaconym środkom firmy odzyskały równowagę finansową. Jeszcze kilka tygodni wcześniej przed wypowiedzeniem umowy Rada Nadzorcza z powodu kłopotów na budowie odwołała prezesa Technoparku. Planowo inwestycja mająca zakończyć się jesienią tego roku, w wyniku problemów może dojść do nawet rocznego opóźnienia.
 
Technopark mieści się w budynku przy ul. Niemierzyńskiej. Może stać się kluczowym ośrodkiem wspierającym innowacyjną działalność. Wszystko pozostaje w rękach nowego wykonawcy, który za zadanie będzie miał doprowadzić inwestycję do końca.