Protesty rolników przybierają na sile. Na wtorek, 20 lutego, szykowana jest kolejna odsłona strajku generalnego. W Szczecinie od godz. 12:00 rolnicy wraz ze stowarzyszeniem przewoźników transportowych będą protestować przy wjeździe do szczecińskiego portu. W następnych dniach zaplanowano blokady na drogach regionu. Rolnicy postulują m.in. o uporządkowanie sytuacji związanej z wymianą towarową między Ukrainą a resztą Europy przez Polskę.

Według rolników eskalacja protestu to naturalna konsekwencja braku odpowiedniej reakcji rządu na postulaty podnoszone przez producentów od kilku tygodni. Jak przekonują, największym problemem jest niekontrolowany napływ żywności z Ukrainy. Mowa m.in. o zbożach, owocach i miodach. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnym regulacjom związanym z tzw. „Ziolonym Ładem”.

– We wtorek protest przed szczecińskim portem zaczynamy o godzinie 12:00 przed wjazdem do portu przy ul. Bytomskiej. Przejedziemy m.in. Bulwarem Gdańskim. W środę będziemy protestować na rondzie w Kołbaskowie oraz na granicy w Rosówku. Kolejne protesty zaplanowano także w Policach – mówi Sebastian Sahajdak z Komitetu Protestacyjnego Rolników.

We wtorek rolnicy mogą liczyć na wsparcie Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. Ta branża protestowała w Szczecinie w grudniu.

– Jutro planujemy wspierać rolników i uczestniczyć w proteście w Szczecinie. Podtrzymujemy nasze postulaty z grudniowego protestu, który odbył się na terenie Szczecina. Wiele tematów jest obecnie procedowanych przez stronę rządzącą, ale zastanawia nas, dlaczego to wszystko tak długo trwa. Ministerstwo mówi nam, że konsultuje to ze wszystkimi środowiskami transportowymi, ale uważamy, że to gra na czas. Sytuacja związana z problemami na granicy z Ukrainą nadal jest aktualna. Postulujemy także o zmniejszenie obciążeń socjalnych dla przewoźników na wzór np. firm litewskich – mówi Piotr Krzyżankiewicz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. 

I dodaje: – Będziemy uczestniczyć w proteście przed portem. Wiem, że są rolnicy, którzy planują także protestować przed centralami logistycznymi, sklepami sieciowymi czy Zakładami Chemicznymi. Wśród naszych postulatów jest budowa porządnego terminala intermodalnego na Pomorzu Zachodnim oraz agroportu w Szczecinie. 

Będą problemy z przejazdem

Jak w specjalnym komunikacie przekazał rzecznik prasowy ZDiTM, w związku z protestem we wtorek należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym i przerw w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej.

Tego dnia zaplanowano dwa przejazdy pojazdami rolniczymi. W związku z organizacją pierwszego zgromadzenia utrudnienia mogą wystąpić od godziny 12:00.

Trasa przejazdu będzie przebiegać ulicami: Bulwar Gdański pod mostem Łabudy – Bulwar Gdański – Bulwar Śląski – Bytomska – Rybnicka – Hryniewieckiego - Rybnicka – Bytomska – Brama Główna Zarządu Portów (postój 20 minut) – Władysława IV – Energetyków – rondo Portowców – ul. Świętego Floriana – Bulwar Gdański – pod mostem Łabudy.

W związku z organizacją drugiego zgromadzenia utrudnienia mogą wystąpić od godziny 14:00 do godziny 17:00. Trasa przejazdu w ramach zgromadzenia pojazdami rolniczymi przebiegać będzie trasą: od Żelisławca drogą nr 120 do Szczecina, nawrót na ul. Pyrzyckiej przez pętlę autobusową „Śmierdnica” i dalej drogą krajową nr 119 w kierunku Pyrzyc.