Baterie kuchenne należą do najczęściej używanych elementów w kuchni. Dlatego bardzo ważne jest, aby bateria była funkcjonalna i ułatwia codzienne czynności. Jak wybrać baterię kuchenną, aby nie żałować?

Choć wydawać by się mogło, że bateria kuchenna to jeden z mało istotnych zakupów i można ją wybrać bez zastanowienia – nie jest to prawda. Tak naprawdę, jej wybór wcale nie jest prosty, ponieważ tak jak inne akcesoria do kuchni, musi ona spełniać kilka kryteriów, aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie w konkretnej kuchni. Istotna jest przede wszystkim jej funkcjonalność, ale ważna jest również estetyka, ponieważ duży wybór baterii o różnych kształtach, umożliwia dopasowanie jej do wystroju kuchni. Jak wybrać baterię kuchenną?

Baterie kuchenne – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Przy wyborze baterii kuchennej musisz przede wszystkim zdecydować, jaki typ montażu Cię interesuje. Wyróżniamy bowiem baterie ścienne i stojące. Bateria stojąca, zwana też sztorcową, jest montowana na zlewie czy też powierzchni roboczej. Aby ją zamontować, trzeba wywiercić otwór w zlewozmywaku lub kupić zlew, który posiada już wywiercony otwór. Baterie kuchenne stojące są obecnie najpopularniejszym typem baterii, ponieważ są nie tylko praktyczne, ale też wpisują się w najnowsze trendy i są ciekawym elementem wystroju wnętrza. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na obrót baterii, ponieważ niektóre obracają się nawet o 360 stopni. Jednak nawet mniejszy obrót sprawia, że bateria jest bardzo praktyczna. Baterie kuchenne stojące świetnie sprawdzają się też w sytuacji, gdy zlewozmywak znajduje się pod oknem. W tym przypadku możesz też kupić baterię podokienną. Jest ona specjalnie wyprofilowana, aby nie utrudniać otwierania okna.

Drugim typem są baterie kuchenne ścienne, kiedyś powszechne, dzisiaj spotykane przede wszystkim w kuchniach retro, rustykalnych, czy też w miejscach, gdzie nie ma możliwości innego montażu baterii. Ten typ baterii montuje się na ścianie nad zlewozmywakiem. Umożliwia to ukrycie przyłączy wodociągowych pod tynkiem, a podłączenie do rur odbywa się bezpośrednio. Duży wybór baterii kuchennych znajdziesz w sklepie https://www.euro.com.pl/baterie-kuchenne.bhtml.

Jak wybrać baterię kuchenną?

Wybór pomiędzy baterią ścienną a stojącą to nie jedyne, na co musimy zwrócić uwagę. Istotna jest też liczba uchwytów, kształt wylewki i sposób działania baterii. Baterie jednouchwytowe pozwalają kontrolować temperaturę i strumień wody za pomocą jednego uchwytu. Z kolei w tradycyjnych bateriach dwuuchwytowych, regulacja odbywa się za pomocą dwóch kurków. Coraz większą popularnością cieszą się też baterie bezdotykowe, które działają, gdy podstawimy ręce pod wylewkę. Temperaturę i siłę strumienia ustawia się w trakcie montażu. Tego typu baterie mogą zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę. Ciekawym rozwiązaniem, które również ułatwia oszczędzanie wody, są też baterie termostatyczne, które są wyposażone w dwa pokrętła. Jedno służy do ustawiania temperatury wody, a drugie reguluje siłę strumienia.

Z czego powinna być wykonana bateria kuchenna?

Również powłoka baterii kuchennych jest istotną cechą, która ma wpływ na wybór konkretnego produktu. Do wyboru jest stal szlachetna, granit i chrom. Baterie kuchenne ze stali szlachetnej są najchętniej wybierane, ponieważ są znane ze swojej funkcjonalności i trwałości. Łatwo też dopasować je do wystroju kuchni. Baterie granitowe cechuje duża odporność na zarysowania, a baterie kuchenne chromowe są odporne na szorowanie i tarcie, jednak są wrażliwe na działanie kwasów. Chrom ma też ładny połysk, co zapewnia ciekawy efekt wizualny i wpływa na estetykę wnętrza.

Jaka wysokość wylewki najlepiej się sprawdzi?

Przy wyborze baterii kuchennych nie można zapomnieć o wysokości wylewki. Wpływa ona bowiem na funkcjonalność i sprawia, że bateria jest praktyczna w codziennym stosowaniu. Im wyższa wylewka, tym wygodniejsze jest korzystanie z niej. Ułatwia ona napełnianie wodą wysokich naczyń, co w przypadku niskiej wylewki byłoby mocno utrudnione, a często niemożliwe. Bardzo funkcjonalna jest też wyciągana wylewka, która umożliwia komfortowe zmywanie wysokich naczyń. Średnia długość elastycznego węża wynosi 100-150 cm. Wyciągana wylewka sprawdza się świetnie przy płytkich zlewach. Podczas mycia naczyń możesz przekręcić baterię tak, aby nie przeszkadzała, a później polewać naczynia, trzymając wylewkę w dłoni.

Podczas wybierania baterii trzeba pamiętać o odległości pomiędzy dnem zlewozmywaka a wylewką. Bateria powinna mieć taką wysokość, aby można było swobodnie umyć pod nią duże naczynia. Jeśli zlewozmywak jest głęboki, nie będzie to problemem, jednak w przypadku płytkich zlewów warto wybrać baterię kuchenną z wysoką wylewką, w kształcie litery L lub F, sprawdzi się tu również wyciągana wylewka.

Funkcjonalność i estetyka baterii kuchennych

Wybierając armaturę, kierujemy się nie tylko funkcjonalnością, ale też estetyką. Szeroki wybór baterii sprawia, że z łatwością wybierzemy taką, którą będzie pasowała do wystroju kuchni. Najlepszy efekt osiągniemy, kiedy bateria będzie wykonana z tego samego materiału co zlewozmywak. W przypadku zlewów ceramicznych dobrze sprawdzi się bateria chromowana, która jest bardzo uniwersalna. Warto też wziąć pod uwagę kształt zlewozmywaka. Jeśli jest prostokątny, postaw na wylewkę, która też będzie miała wyraźnie zarysowaną linię. Do zlewu okrągłego będzie natomiast pasowała bateria o opływowym kształcie.