Wykłady, warsztaty, szkolenia, konferencje i seminaria poświęcone morskiej energetyce wiatrowej – to główne założenia projektu Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, które powstanie w Szczecinie i Świnoujściu.

W Szczecinie realizować go będzie Politechnika Morska i jedna ze szkół branżowych. Przy wsparciu spółki Orlen Neptun, odpowiadającej za budowę polskich farm wiatrowych na Bałtyku i portu instalacyjnego w Świnoujściu.

– Uruchomienie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore to konieczność. Budowa, a potem eksploatacja morskich farm wiatrowych wymagają fachowców ze specjalistycznymi kwalifikacjami. Na razie w Polsce jest ich ciągle za mało. Dlatego musimy jak najszybciej wykształcić młodych inżynierów, logistyków, czy operatorów do pracy zarówno na morzu, przy farmach wiatrowych, jak i w portach instalacyjnych i serwisowych – tłumaczy Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun.

Szczecin stanie się hubem offshorowym?

Pierwsze, pilotażowe szkolenia na poziomie zawodowym mają zostać uruchomione w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. Częścią projektu będzie jednak również szkolenie fachowców w Szczecinie.

– Cieszy mnie inicjatywa Orlen Neptun, bo doskonale wpisuje się ona w nasze dotychczasowe działania i projekty w zakresie przygotowania kadr na rzecz sektora offshore wind. Jestem świadomy, jak ogromne jest to wyzwanie, które wymaga koordynacji działań i dobrej współpracy wielu partnerów. Nie mam jednak wątpliwości, że zarówno Szczecin, jak i cały region zachodniopomorski, mają potencjał i możliwości, by stać się polskim hubem offshorowym – zauważa Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina ds. inwestycji.

Szansa dla studentów kierunku związanego z morską energetyką wiatrową

Na uruchomieniu Centrum Kompetencji Polskiego Offshore skorzystają studenci Politechniki Morskiej, którzy będą mogli korzystać m.in. z programu praktyk i staży w Orlen Neptun.

– To bardzo dobry pomysł. Dla naszych studentów, którzy jako pierwsi w Polsce kształcą się na kierunku studiów inżynierskich związanym z morską energetyką wiatrową, będzie to szansa nie tylko na poszerzenie praktycznych kompetencji zawodowych, ale również poznania specyfiki pracy w Orlen Neptun. Dzięki temu w przyszłości, stając się częścią wysoko wykwalifikowanej kadry profesjonalistów, będą oni stanowić o sile polskiego offshoru – mówi Wojciech Ślączka, rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Terminal instalacyjny do budowy farm offshore wind powinien być gotowy w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 roku.