Zachodniopomorska policja apeluje do wszystkich, aby w czasie odpoczynku wakacyjnego, nie zapominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa
Przed wyjazdem na wakacje należy zadbać, by podróż w jaką się wybieramy była bezpieczna i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Aby wszystko poszło po naszej myśli, po pierwsze należy zaplanować bezpieczną podróż. Co wobec tego robić?
Po pierwsze: bezpieczna podróż
1. Zaplanuj trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.
2. Sprawdź dokumenty. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.
3. Upewnij się, że auto jest sprawne technicznie. Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.
4. W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu.
5. Nie spiesz się. Planuj przerwy w podróży.
Kiedy już szczęśliwie dojedziemy, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych przedmiotów.
Po drugie: bezpieczny wypoczynek
1. Gdy wyjeżdżamy należy odpowiednio zabezpieczyć dom na czas nieobecności. Oprócz prawidłowego zamknięcia mieszkania dobrze jest o naszej nieobecności powiadomić zaufanych sąsiadów i najbliższą rodzinę. Poprośmy ich o opróżnianie na bieżąco skrzynki pocztowej i usuwanie roznoszonych reklam spod drzwi, tak aby nie „informowały” one o naszej nieobecności potencjalnego złodzieja.
2. Zadbajmy o wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych, czy gazowych co pozwoli z pewnością na uniknięcie powstania pożarów.
3. Idąc na plażę zabierajmy ze sobą tylko potrzebne rzeczy. Nie bierzmy drogocennych przedmiotów, a przede wszystkim zbyt dużej gotówki. Podczas opalania lub kąpieli pamiętajmy, aby pozostawić cenne przedmioty w opiece najbliższych. Zwracajmy przez cały czas uwagę na nasze pociechy, które pozostawione bez opieki mogą się zgubić lub niespodziewanie wejść do wody.
4. Korzystając z kąpieli pamiętajmy, że woda to żywioł, który pochłonął już w tym roku pierwsze ofiary. Nie łączmy picia alkoholu z wypoczynkiem nad wodą i kąpielami, bo zawsze przegramy.
5. Podczas letniego wypoczynku nie zawierajmy żadnych przypadkowych znajomości. Nie pijmy oferowanych drinków jeśli nie mamy pewności co do ich zawartości. Nie pokazujmy publicznie, że mamy wartościowe przedmioty. Wieczorem unikajmy indywidualnych wycieczek w miejsca nieoświetlone i ustronne. Starajmy się chodzić w większej grupie, aby nie stać się ofiarą napadów rabunkowych.
Ale najważniejsze: bezpieczne dziecko na wakacjach
Wszyscy rodzice i opiekunowie powinni w szczególny sposób zadbać o to gdzie, w jaki sposób i w jakim towarzystwie wolny czas spędzą dzieci. Dzieciom należy przypominać, aby:
1. Nie przyjmowały od nieznajomych poczęstunków, prezentów.
2. Nie oddalały się z obcymi.
3. Nie otwierały drzwi nieznanym osobom, gdy pozostają same w mieszkaniu.
O wszystkich zagrożeniach zawsze należy powiadomić policję, aby nie doszło do nieszczęścia. Policja wiedząc o zagrożeniach będzie mogła właściwie zareagować
Komentarze
0