Wykonywane są tu badania krwi na markety uszkodzenia serca – to działanie niespotykane w całej Polsce. Jeszcze wcześniej przeprowadzane są badania ultrasonograficzne i obserwacja lekarska. Tak wygląda kwalifikacja do innowacyjnego projektu realizowanego przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Cel jest prosty: zminimalizować ryzyko chorób kardiologicznych u pacjentów onkologicznych. W ramach programu przewidziano szereg bezpłatnych badań, które będą wspierać walkę pacjentów o powrót do zdrowia.

Obserwacja kardiologiczna pacjentów onkologicznych

Celem terapii onkologicznej jest pokonanie choroby nowotworowej przy jednoczesnym jak najmniejszym narażeniu pacjenta na efekty niepożądane. Chory musi być gotowy na to, że radioterapia czy chemioterapia będą przynosić zmiany w jego organizmie. Statystycznie, od kilku do kilkunastu procent pacjentów uskarża się na problemy kardiologiczne. Walka z nimi jest możliwa dzięki innowacyjnemu programowi „Twoje serce w naszych rękach”, który od trzech lat jest realizowany przez specjalistów SPSK nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.

– Szczególnej obserwacji kardiologicznej w czasie leczenia onkologicznego powinny być poddane osoby, które już wcześniej miały w tej materii problemy, np. osoby po zawałach czy z uszkodzonym sercem. Onkolodzy mają w tym temacie coraz większą świadomość, ale dostęp do kardiologów był dotychczas utrudniony, stąd pomysł na program – mówi dr Piotr Gościniak, opiekun projektu. – Wczesna opieka kardiologiczna nad pacjentami z wysokim ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i wczesne wdrożenie terapii zdiagnozowanych chorób pozwolą na większą skuteczność leczenia. Wczesne wdrożenie leczenia niewydolności serca zmniejsza chorobowość i śmiertelność oraz umożliwia skuteczniejsze dostosowanie leczenia przeciwnowotworowego – dodaje.

Warto zaznaczyć, że działania w ramach projektu skierowane są także do personelu medycznego oraz innych lekarzy. Celem jest uświadamianie, jak istotna jest profilaktyka kardiologiczna podczas terapii onkologicznej.

Kto może dołączyć do programu?

Jak wygląda kwalifikacja i ocena pacjentów? To obserwacja lekarska, ale i badanie ultrasonograficzne nakierowane na poszukiwanie parametrów uszkodzenia serca. U wszystkich pacjentów wykonywane są także badania krwi na markety uszkodzenia serca, co jest niespotykane w skali kraju.

Aktualnie program wspiera już ponad 550 pacjentów onkologicznych. Wciąż można zgłosić się na konsultacje i dołączyć do projektu.

Włączenie do programu „Twoje serce w naszych rękach” nastąpi w oparciu o analizę posiadanej dokumentacji medycznej z dotychczasowego leczenia oraz ocenę czynników ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych na podstawie ankiety. Pacjent, który spełni warunki kwalifikacji, zostanie skierowany na pierwszą wizytę kardiologiczną pod opiekę lekarza kardiologa.

Jak dodaje dr Piotr Gościniak, opiekun projektu, jest to jedna z najbardziej innowacyjnych inicjatyw medycznych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim, a wnioski z badań mogą długofalowo przysłużyć się do lepszego leczenia kardiologicznego pacjentów z chorobami nowotworowymi zarówno w trakcie trwania leczenia onkologicznego, jak i po nim.

Zapraszamy do kontaktu:

Poradnia Kardiologiczna, pokój nr 1 i nr 2 w bud. Centrum Leczenia i Diagnostyki Nowotworów Dziedzicznych SPSK 1 PUM – wejście N. Koordynator:

tel.: (91) 425 33 86

kom.: 507-118-052

e-mail: kardioonkologia@spsk1.szn.pl

Rejestracja:

Od poniedziałku do piątku, godz. 10:00 - 13:00

https://twojeserce.eu/