Prace mają potrwać 3 lata. Dzięki nim ma powstać nowy, przyjazny dla środowiska, materiał do produkcji popularnych opakowań z plastiku – worków, reklamówek, butelek PET.
Dr hab. inż. Sandra Ilona Paszkiewicz, profesor ZUT z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, opracuje innowacyjny materiał polimerowy pochodzenia biologicznego. Ma być bardziej efektywny w przetwarzaniu i mniej oddziaływać na środowisko w porównaniu z dotychczasowymi odpowiednikami.
Właściwości nowego materiału mają umożliwić szerokie i bezpieczne zastosowanie. Wytworzone z niego produkty będą posiadały określoną długość „cyklu życia”.
– Profesor Paszkiewicz uwzględni oddziaływanie środowiskowe, aby wytworzyć mieszaninę polimerową o jak najmniejszym śladzie węglowym. Aby osiągnąć założony cel, „zmiesza” dwa wybrane przez siebie polimery w sposób, który wcześniej nie był stosowany – informuje rzecznik prasowa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Emilia Kujawa.
Prace zaplanowano na trzy lata. Doktor Sandra Paszkiewicz otrzymała na nie ponad 2,3 mln zł w ramach ministerialnego konkursu OPUS 26. Badania będą realizowane we współpracy z zespołem dr. hab. inż. Mateusza Barczewskiego, prof. Politechniki Poznańskiej oraz zespołem dr hab. Beaty Dudziec, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Komentarze
4