Fundacja Prosiaczka Eugeniusza Gieniutkowo działa w naszym regionie już ponad rok. Państwo Monika i Marcin Krasoniowie dali schronienie już 72 świnkom! Fundacja udowadnia również, że świnki są zwierzętami bardzo mądrymi, czułymi i świetnie sprawdzającymi się jako towarzysze życia. Działalność fundacji można śledzić w mediach społecznościowych, można też wesprzeć organizację – aktualnie trwa zbiórka na zakup korytek dla świnek oraz rozbudowę bazy socjalnej, co pozwoliłoby na sprawniejsze przygotowywanie posiłków.

Azyl Gieniutkowo w Nowym Węgorzynku to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które zajmuje się ratowaniem porzuconych świnek. Mowa zarówno o świniach hodowlanych, jak i o tzw. mikroświnkach. Swego czasu była moda na kupowanie takich zwierząt, ale kiedy mikroświnka okazywała się większa, niż spodziewał się tego właściciel, zwierzę zwykle było porzucane.

W Gieniutkowie świnki żyją w dobrych warunkach i mogą tu pozostać aż do swojej naturalnej śmierci. Azyl można odwiedzić oraz wspierać np. przez wirtualną adopcję świnek czy wpłaty na rzecz organizacji.

– Chcielibyśmy ratować więcej świnek. Rozbudowywać infrastrukturę, powiększać teren i chcielibyśmy, żeby nasza działalność pomagała w zmienianiu nawyków żywieniowych obserwatorów. Przekonujemy do weganizmu, ale zawsze pierwszym krokiem jest wegetarianizm. Ludzie, którzy tu przyjeżdżają, zwykle idą w dobrym kierunku i najpierw przestają jeść świnki, a potem też inne zwierzęta – mówi Monika Krasoń. – W czerwcu trafiły do nas świnki z interwencji, żywiły się zwłokami innych zwierząt, nie miały dostępu do wody, było im wszystko jedno. Dzisiaj to najbardziej kochane zwierzęta w naszym azylu. Można się do nich przytulać – dodaje.

Azyl planuje dalszy rozwój.

– Potrzebujemy materiałów budowlanych, np. bloczków suporex, paneli ogrodzeniowych czy innych rzeczy pomagających w budowaniu kolejnych zagródek dla świnek. Potrzebujemy nowych domków, bo wiele świnek czeka w kolejce na ratowanie. Chcemy także zadbać o estetykę i planujemy wymalować domki w świńskie wzory – wylicza Marcin Krasoń.

Aktualnie gotowych jest ponad 20 domków. Kilka jest w budowie. Państwo Krasoniowie chcieliby, by w azylu mogło przebywać ostatecznie ok. 200 świnek.

Wpłat na pomoc dla świnek można dokonywać na konto bankowe organizacji: 88 1140 2004 0000 3002 8106 8695