Tylko do 12 maja (do końca dnia) można głosować na Szczeciniankę Roku 2015. O tytuł walczy 15 kandydatek.
Plebiscyt Szczecinianka Roku ma promować kobiety niezwykłe, aktywnie działające na rzecz miasta i angażujące się w jego rozwój. Konkurs już po raz szósty organizuje Stowarzyszenie Kobiety dla Szczecina i Regionu. - To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ już sama nominacja jest podziękowaniem za aktywność od środowiska, w którym działa kandydatka do tytułu – mówi Anna Kornacka, prezeska Stowarzyszenia Kobiety dla Szczecina i Regionu. – Co roku dostajemy kilkadziesiąt zgłoszeń, co daje nam powód, by sądzić, że w naszym mieście działa naprawdę wiele wyjątkowych pań, a ich praca i sukcesy spotykają się z ogromną życzliwością mieszkańców.

Na nominowane panie można oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów. Wystarczy wysłać SMS na numer 71051 (koszt SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT) o treści SR, wpisując po spacji numer kandydatki (od 01 do 15). Głosować można do 12 maja (do końca dnia). Równolegle kapituła plebiscytu przeprowadzi swoje głosowanie w dwóch kategoriach: Szczecinianka Roku oraz Eko Szczecinianka Roku. Wyróżnione panie poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 13 maja na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej 27.

Nominowane do tytułu:


SR 01 Monika Dyker – Woźniak
- prezeska stowarzyszenia PROGRESSUM. Społeczniczka, organizatorka biegów parkrun jako inicjatywy zrzeszającej biegaczy oraz promującej Szczecin. Organizuje zbiórki na rzecz osób potrzebujących. Przeprowadziła zbiórkę wspierającą Fundację Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Dzika Ostoja" oraz zorganizowała bieg charytatywny „5 dla Lenki”. Nominowana za podejmowanie potrzebnych inicjatyw oraz za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w realizacji zamierzonych celów.

SR 02 Marzenna Górska - od 25 lat pracuje jako wolontariuszka. Obecnie jest też przewodniczącą najstarszego w Polsce Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe.Ze środków zebranych przez Stowarzyszenie powstała Klinika im. św. Mikołaja przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. To właśnie tutaj chore onkologicznie dzieci mają zapewnione godne warunki leczenia. Nominowana za wielkie serce i oddanie na rzecz Stowarzyszenia.

SR 03 Laura Hołowacz
- jako współzałożycielka i prezeska firmy CSL Internationale Spedition nigdy nie zapomniała o społecznej odpowiedzialności biznesu podejmując wiele działań pro publico bono. Poszukując siedziby dla CSL zrodziła się koncepcja zakupu starego budynku na Łasztowni. Z wielką determinacją i pasją rozpoczęła działania zmierzające do stworzenia wyjątkowego miejsca na mapie Szczecina jakim jest dziś ogólnodostępne centrum społeczno-kulturalno-biznesowe Stara Rzeźnia. Nominowana za odważne marzenia, wykorzystanie potencjału Łasztowni, konsekwencję w działaniu oraz w odmienianiu oblicza Szczecina.

SR 04 Barbara Igielska
- dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pomysłodawczyni jednej z największych po 1959 roku modernizacji Zamku. Setki godzin pracy specjalistów z wielu dziedzin oraz przyjaciół Zamku zaowocowały odrestaurowaniem i odtworzeniem układu funkcjonalnego i aranżacji wnętrz Zamku w duchu renesansu. Pani Barbara wraz ze współpracownikami chce realizować wizję Zamku jako miejsca tętniącego życiem kulturalnym, turystycznym i historycznym. Nominowana za koncepcję i działania zmierzające do przywrócenia Zamkowi klimatu i książęcego blasku.

SR 05 Martyna Kaczmarek
- założycielka Fundacji Dzień dla Życia, której celem jest zachęcanie do oddawania krwi. Dzięki działaniom fundacji liczba osób oddających krew znacznie wzrosła. W pomoc fundacji włączają się znane osobowości m.in. Piotr Adamczyk. Organizatorka Ogólnopolskiego Zlotu Krwiodawców, który odbył się 4 lipca 2015 roku na Stadionie narodowym w Warszawie. Nominowana za działalność społeczną, promowanie honorowego oddawania krwi, zgłaszania się do bazy dawców szpiku kostnego, organizację szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i zwiększanie świadomości społeczeństwa z zakresu oddawania krwi i pomocy innym.

SR 06 Prof. dr hab. Ewa Kołodziejek - znana propagatorka poprawnej polszczyzny. Pisze książki o języku polskim, prowadzi internetową poradnię językową, upowszechnia wiedzę akademicką na wykładach organizowanych w Zamku pt. „Potyczki z Polszczyzną”. Pomysłodawczyni „Dyktanda Uniwersyteckiego” dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Znana jest szczecinianom z felietonów „Językowa Corrida” publikowanych od 25 lat na łamach „Kuriera Szczecińskiego”. Nominowana za krzewienie i poszerzanie wiedzy z zakresu naszego języka ojczystego.

SR 07 Hanna Podsiadła - zastępczyni dyrektora ds. administracyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie od 2007 roku. Z sukcesem kierowała kilkoma projektami, w tym konkursem architektonicznym na Muzeum Morskie Centrum Nauki, oraz modernizacją gmachu Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej – Muzeum Tradycji Regionalnej. Przez dwa lata była odpowiedzialna za prowadzenie inwestycji związanej z budową Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Nominowana za upór w dążeniu do celu, umiejętność dopinania trudnych tematów na ostatni guzik, za mistrzowskie trzymanie pieczy nad ważnymi inwestycjami.

SR 08 Paulina Ratajczak
- prezeska Fundacji Las Sztuki, twórczyni galerii sztuki dla dzieci i młodzieży „Tworzę się!”. Od lat inicjuje kreatywne działania dla najmłodszych oraz promuje nowoczesną edukację kulturalną. Organizatorka takich wydarzeń jak „Eksperymentalne place zabaw”, które powstają w przestrzeniach miejskich i galeryjnych. W ramach każdego placu odbywają się liczne warsztaty, wystawy, spotkania oraz akcje artystyczne. Nominowana za umiejętność odkrycia w dzieciach ogromnego potencjału oraz nieszablonowe podejście do edukacji.

SR 09 Małgorzata Stasiak
- piłkarka ręczna, zawodniczka kadry narodowej, grająca na pozycji rozgrywającej. Od lipca 2013 roku zawodniczka SPR Pogoń Baltica Szczecin. W 2013 i 2015 wystąpiła na mistrzostwach świata, zajmując z drużyną w obu startach 4 miejsce. W roku 2015 swój wolny czas poświęcała m.in. na pracę na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych - pomagała chorym na nowotwory w ich mieszkaniach, jej pacjenci mieli od 35 do 80 lat. Nominowana za niezłomność, wielkie serce i przykład, że sukcesy zawodowe można połączyć z pomaganiem innym.

SR 10 Prof. Joanna Tylkowska-Drożdż
- jest primadonną szczecińskiej Opery na Zamku. W roku 2015 świętowała jubileusz 10-lecia pracy jako solistka Opery na Zamku. Rozsławia Szczecin na deskach teatrów operowych i scenach filharmonicznych całego kraju oraz poza jego granicami m.in. w Szanghaju, Paryżu, czy Catanii. Jest pierwszą szczecińską wykładowczynią wokalistyki na Akademii Sztuki, która uzyskała stopień naukowy doktor habilitowanej sztuk muzycznych. Kształci młodych adeptów śpiewu solowego. Z wielkim oddaniem angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. Wraz z Baltic Neopolis Orchestra wydała płytę „Il Tramonto” z muzyką włoską i hiszpańską. Nominowana za wielki talent i wielkie serce, za dostarczanie niezapomnianych wzruszeń artystycznych szczecinianom oraz za promowanie naszego miasta w Polsce i na świecie.

SR 11 Marzena Białowolska
- prezeska Fundacji Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Dzika Ostoja”. Walczy o pozyskiwanie funduszy, które pozwolą ratować zwierzęta jak i rozbudowywać teren ostoi. Fundacja oprócz pomocy zwierzętom prowadzi również na szeroką skalę edukację w szkołach i przedszkolach. Prowadzone są też zajęcia rehabilitacyjne dla chorych dzieci poprzez kontakt ze zwierzętami. Nominowana już drugi rok z rzędu do tytułu Eko Szczecinianki Roku za całokształt działań zmierzających do uratowania każdego zwierzęcia w potrzebie.

SR 12 Joanna Dziumienko
- trenerka edukacji ekologicznej, promotorka zdrowego trybu życia i naturalnych metod leczenia. Od 2012 roku redaktorka naczelna i wydawczyni Magazynu Ekologicznego dla rodziców Ecostyl, na łamach którego propaguje zdrowy tryb życia, zdrowe jedzenie, pokazuje jak ekologię wpleść w codzienność, czyli jak na co dzień żyć nieco bardziej ekologicznie. Nominowana za wytrwałość w dążeniu do celu i pracę u podstaw w kształtowaniu „ekologicznej świadomości" całych pokoleń.

SR 13 Mł. asp. Agnieszka Kacprzak
- od początku swojej kariery pełni służbę w Referacie Konnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Codziennie udowadnia, że praca z końmi to nie tylko jej zajęcie, ale także pasja. Ciągle doskonali swoje umiejętności, które wykorzystuje między innymi w pracy na terenach zielonych, czy też zabezpieczaniu imprez masowych. Nominowana za ogromne serce do zwierząt, świetne łączenie pasji z pracą, szerzenie szacunku do zwierząt.

SR 14 Gracjana Kalicka - kierowniczka Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu i nie tylko. Sama - jako fizyk - z niezwykłą pasją i zaangażowaniem wyjaśnia trudne naukowe zagadnienia. Nominowana za upowszechnianie myśli ekologicznej, zwłaszcza najmłodszym i młodzieży, kreatywność i chęć przekazywania wiedzy w sposób nietuzinkowy.

SR 15 Małgorzata Rawa
- aktywistka Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, która walczy o prawa zwierząt. Nie zgadza się na wykorzystywanie zwierząt w celach rozrywkowych, przemysłowych, naukowych itd. Organizuje stoiska informacyjne, demonstracje, happeningi, marsze, spotkania i pokazy filmów. Działa w ramach ogólnopolskiej kampanii „Antyfutro” i Koalicji „Cyrk Bez Zwierząt”, koordynuje kampanię informacyjną „Nie chodzę do zoo” oraz „Spotkania z weganizmem”. Nominowana za poświęcenie każdej wolnej chwili w walce o obronę praw zwierząt.


Szczecinianki Roku z poprzednich edycji
Laureatką pierwszej edycji plebiscytu została Zofia Mirkiewicz, prezeska Stowarzyszenia „Zrozumieć" dla Osób z Niepełnosprawnością, która urzekła wielkim sercem dla dzieci. „Szczecinianką Roku 2011" została Jolanta Kowalewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Nagrodę otrzymała "za bezkompromisowość i codzienną odwagę w poruszaniu tematów ważnych dla społeczności Szczecina". W roku 2012 kapituła doceniła Dorotę Korczyńską za „prowadzenie dyskusji z władzami na argumenty”. Rok 2013 tytuł przyniósł Marii Trojanowicz – Kasprzak, która prowadzi bloga i propaguje metodę tzw. globalnego czytania. W 2014 roku wyróżniono doktor Beatę Bugajską, przewodniczącą szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, koordynatorkę Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Została nominowana za „działania, dzięki którym starość postrzegana jest jako moment, w którym zyskujemy nowe możliwości bycia w świecie”. Eko Szczecinianką Roku 2014 została natomiast Alicja Bierbasz Krawczyk doceniona za niestandardowe działania służące edukacji ekologicznej w Szczecinie.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad plebiscytem.