Ashwagandha (łac. Withania somnifera) jest popularnym ziołem ajurwedyjskim uprawianym już od ponad 3 tysięcy lat. Inne nazwy tej rośliny to Witania Ospała lub żeń-szeń indyjski. W medycynie naturalnej stosowana jest w postaci suszonego korzenia, ekstraktu w tabletkach oraz ekstraktu w kroplach.

Składniki aktywne Ashwagandhy

Korzeń Ashwagandhy zawiera liczne substancje czynne biologicznie. Wymienia się wśród nich witanolidy, glikowitanolidy, saponiny czy alkaloidy. Dwa najlepiej przebadane związki aktywne tej rośliny to witaferyna A oraz witanolid D.

Jak działa Ashwagandha?

Ashwagandha ma wielokierunkowe działanie, dzięki czemu ma bardzo wiele zastosowań. Działa:

  • uspokajająco

  • adaptogennie

  • przeciwutleniająco

  • przeciwzapalnie

  • immunomodulująco

  • ochronnie na układ nerwowy

  • przeciwbakteryjnie

  • przeciwnowotworowo

Ashwagandha jest naturalnym adaptogenem (czym są adaptogeny: https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/adaptogeny-wlasciwosci-i-zastosowanie,57.html) – zwiększa tolerancję organizmu na działanie różnych stresorów. Pomaga przywrócić równowagę w organizmie. Zmniejsza niekorzystny wpływ stresu na organizm. Roślina uważana jest za przynoszącą spokój umysłu, działającą uspokajająco. Wspiera koncentrację.

Kiedy nie stosować ashwagandhy?

Pomimo tego, że Ashwagandha spożywana w ilościach zalecanych przez producenta jest bezpieczna, nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Tak jak każde zioło, mogą występować przeciwwskazania do jej stosowania. Poza oczywistym – uczulenie na ashwagandhę lub inny składnik preparatu (np. osłonka kapsułki), powinna być stosowana z dużą ostrożnością przez osoby zażywające leki na cukrzycę i/lub nadciśnienie. Ashwagandha naturalnie obniża ciśnienie oraz stężenie glukozy we krwi. Z tego powodu może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Osoby chorujące na depresję, padaczkę, zaburzenia snu, chorobę wrzodową, niedoczynność tarczycy, a także kobiety w ciąży lub karmiące są grupą osób, która przed rozpoczęciem stosowania suplementów z ashwagandhą lub herbatek z tą rośliną, powinny zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

Suplementy diety z Ashwagandhą

Ashwagandha jest dostępna w aptekach w wielu postaciach:

  • ekstrakt w tabletkach

  • ekstrakt w kapsułkach

  • sproszkowany korzeń do przygotowania odwaru

  • korzeń cięty to przygotowywania herbatek

  • ekstrakt w kroplach

Aswagandha w tabletkach czy kapsułkach występuje zarówno w preparatach złożonych (np. z dodatkiem witamin z grupy B), jak również w preparatach prostych. Dokonując wyboru preparatu należy przeanalizować jego jakość. W tym celu najłatwiej sprawdzić, czy zawarty w nim ekstrakt jest standaryzowany na minimum 2,5% całkowitej zawartości witanolidów.

Jak stosować Ashwagandhę?

Z uwagi na ogromny wybór preparatów z Ashwagadhą, nie można zalecić jednego modelu stosowania. Dawkowanie zależne jest od rodzaju suplementu i zawartości związków aktywnych w jednej porcji. Należy je używać według zaleceń producenta. W przypadku tabletek i kapsułek, zazwyczaj dawka dobowa waha się w granicach od 300 do 500mg. Jest to zależne od stężenia witanolidów w produkcie. Kupując sproszkowany korzeń, najczęściej rekomendowaną dawką jest przygotowanie odwaru (gotowanie w wodzie) z 1-2 łyżeczek preparatu (6-7 gramów). Ashwagandha stosowana na czczo może podrażniać błonę śluzową żołądka. Z tego powodu zaleca się ją przyjmować wraz z posiłkiem.

Jak długo można stosować Ashwagandhę?

Zaleca się kuracje trwające 8 tygodni, z miesięczną przerwą pomiędzy nimi.

Przypisy

  1. Mukherjee,P. et al. Withania somnifera (l.) Dunal-modern perspectives of an ancient rasayana from ayurveda. Journal of ethnopharmacology, 2020, 113-157.

  2. Konar, A. et al. M1 muscarinic receptor is a key target of neuroprotection, neuroregeneration and memory recovery by i-extract from withania somnifera. Scientific reports, 2019, 9.1: 1-15.

  3. Mehta, V. Mechanisms of anti-tumor activity of withania somnifera (ashwagandha). Nutrition and cancer, 2020, 1-13.
    61.

  4. https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/ashwagandha-dzialanie-wlasciwosci-i-suplementacja,65.html

  5. Bhasin, S. Review on bioactive metabolites of withania somnifera.(l.) Dunal and its pharmacological significance. Journal of pharmacognosy and phytochemistry, 2019, 8.3: 3906-3909.

  6. Kushwaha, S. Effect of ashwagandha (withania somnifera) root powder supplementation in treatment of hypertension. Studies on ethno-medicine, 2012, 6.2: 111-115.

  7. Thakur A., et al. Reverse ayurvedic pharmacology of ashwagandha as an adaptogenic anti-diabetic plant: a pilot study. Current traditional medicine, 2015, 1.1: 51-61.