Filharmonia w Szczecinie już wielokrotnie gościła muzyków wybitnych, których można zobaczyć w najlepszych salach koncertowych świata. Także w tym sezonie takie postacie w Lodowym Pałacu się pojawiają i nie ma wątpliwości, że należy do nich Isabelle Faust – skrzypaczka znana z doskonałych wykonań muzyki zarówno współczesnej, jak i dawnej. Ta niemiecka artystka wystąpi 29 stycznia w Filharmonii wraz z zespołem Il Giardino Armonico, prezentując kompozycje Pietra Antonia Locatellego w ramach cyklu Grandioso!

Konkursowe nagrody i ważne płyty

Isabelle Faust zyskała międzynarodowe uznanie już w wieku 15 lat, kiedy zwyciężyła w Konkursie im. Leopolda Mozarta w Augsburgu. Później otrzymała główną nagrodę w Konkursie Premio Paganini w Genui (1993) i kolejne wyróżnienia. Lista tych, które ma na koncie, jest już bardzo długa. Także wydawnictwa fonograficzne, które stworzyła, uzyskują wysokie noty. Między innymi nagranie „Concerto Funèbre” Hartmanna otrzymało Cannes Classical Award 2002, a jej płyta z utworami Lutosławskiego, Szymanowskiego i Janáčka została uznana przez „New York Times” za jedną z najważniejszych płyt z muzyką klasyczną w 2003 roku.

Instrument z trzystuletnim rodowodem

Artystka ma na swoim koncie premierowe wykonania wielu dzieł współczesnych – m.in. kompozycji Wernera Egka, Thierry’ego Lancino, Richarda Danielpoura czy Oliviera Messiaena oraz utworów Jörga Widmanna jej dedykowanych. Od 20 lat gra na skrzypcach Stradivariusa „Sleeping Beauty” (z 1704 roku!), a w Szczecinie wystąpi wraz z zespołem Il Giardino Armonico (pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego), z którym współpracuje już od dłuższego czasu. Wspólne ich dzieło zostało uhonorowane Gramophone Award za najlepsze koncertowe nagranie roku. Była to płyta z koncertami skrzypcowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Włoscy mistrzowie muzyki dawnej

Il Giardino Armonico został założony w 1985 roku w Mediolanie i jest jednym z najbardziej cenionych na świecie zespołów, które wykonują instrumentalną muzykę dawną. W jego składzie są muzycy z kilku renomowanych europejskich instytucji muzycznych, a repertuar to głównie dzieła z XVII i XVIII wieku. Członkowie tej grupy współpracują z wybitnymi solistami. Płyta zrealizowana ze śpiewaczką Cecilią Bartoli „Vivaldi Album” otrzymała nagrodę Grammy w 2000 roku. Dyrygent, Giovanni Antonini, jest dobrze znany w Polsce, bo od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu Wratislavia Cantans.

Wirtuozowski program wieczoru

Program koncertu 29 stycznia pod hasłem „Il Virtuoso / Il Poeta” wypełnią utwory Pietra Locatellego (1695–1764), kompozytora, który odegrał wielką rolę w historii skrzypiec. Wirtuozowski status zapewniły mu mistrzowskie opanowanie tego instrumentu oraz skomponowanie 12 concerto grosso „L’arte del violino”, w których ukształtował technikę gry na nim nie tylko w swoim czasie, bo praktycznie wpłynął na muzyków grających także dziś. Locatelli stawia wykonawcom swoich kompozycji bardzo wysokie wymagania, więc tylko ci najbardziej doświadczeni i utalentowani potrafią im sprostać, a do nich na pewno należą Isabelle Faust i Il Giardino Armonico!

Tego wieczoru zabrzmi m.in. przepiękny utwór concerto grosso op. 7 nr 6 Es-dur Il Pianto di Arianna, a ostatnie bilety na to wydarzenie są dostępne w kasach Filharmonii lub onlie:

https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1211-Il_Virtuoso__Il_Poeta__Isabelle_Faust