W Berlinie podobne osiedle zostało wpisane na listę UNESCO, tymczasem w Szczecinie unikalny modernistyczny pawilon właśnie obklejono styropianem – mówią miłośnicy Pogodna.
Remont bardzo zdziwił miłośników Pogodna. Zdają sobie sprawę, że budynek nie jest szczególnie piękny, ale to część wybudowanego na początku lat 30. XX wieku osiedla modernistycznego i jak zauważa Paweł Wierzchowiec, w dodatku w bardzo ciekawej półkolistej formie. Pawilon był spójny architektonicznie z pobliskimi budynkami, jego elewacja nawiązywała do ich charakterystycznych wykończeń. - Jak widać większość z tych budynków też została ocieplona, ale te wykończenia z cegły klinkierowej, które nadawały im charakter i swoiste piękno pozostały odsłonięte. Nie obklejono ich styropianem. A tutaj cała elewacja zostaje "brutalnie" zakryta... – zwraca uwagę Paweł Wierzchowiec, oprowadzając nas po osiedlu.
Równie wzburzeni są internauci: „(...)Pogodno powoli traci swój niepowtarzalny charakter (...)”, „jeszcze trochę, a nie będzie wiadomo czy to Pogodno, czy Warszewo”, „Po dworcowych mozaikach pora na nieco większy kaliber. Rozumiem że stolica zachodniopomorskiego walczy o tytuł wynalazcy nowego nurtu w wandalizmie”, „wielka szkoda, ta dzielnica miała swój urok” - to tylko niektóre z komentarzy.
Pawilon w trakcie remontu
Niestety, jak informuje Polina Wierzchowiec, na Pogodnie niewiele budynków wpisanych jest na na listę zabytków. Takiej ochrony nie mają też budynki modernistyczne, a więc i wspomniany pawilon.
Wspólnotę, która realizuje remont zapytaliśmy czy mimo wszystko nie szkoda takich miejsc zaklejać styropianem. W odpowiedzi od reprezentującego wspólnotę Zarządu Nieruchomości „Iradaja” otrzymaliśmy wyjaśnienie, że:
„Gmina Miasto Szczecin jako jeden z właścicieli we Wspólnocie ze znacznym udziałem ok. 40% głosów od lat domaga się od Wspólnoty wykonania remontu i ocieplenia tej części tak jak wcześniej zmodernizowano część przed przejazdem.
Informujemy, że modernizacja będzie polegać na ociepleniu ścian styropianem i obłożeniu ich w całości płytkami klinkierowymi tak, aby dostosować wyglądem do części wcześniej zmodernizowanej.
Uchwała w sprawie remontu została podjęta i podpisana m.in. przez Dyrektora ZBiLK-u”.
Co na to wszystko ZBiLK? Jak informuje nas rzecznik prasowy, „w związku z tym, że budynek nie znajduje się na liście zabytków, nie leży również w strefie ochrony konserwatorskiej, zaakceptowano charakter prac proponowanych przez wspólnotę”.
- ZBiLK nie zanegował propozycji ocieplenia budynku dlatego, że nie jest on zbudowany z cegły klinkierowej, lecz standardowej cegły – mówi Marcin Nieradka, rzecznik prasowy ZBiLK. - Władze ZBiLK nie spotkały się z głosami krytycznymi po przeprowadzeniu przez wspólnotę mieszkaniową remontu elewacji na pierwszej części budynku (sklep AGD). W związku z tym Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych sygnalizował potrzebę przeprowadzenia prac na pozostałych ścianach, w celu ujednolicenia charakteru budynku – dodaje.
Innego zdania są architekci. - To na 100% cegła klinkierowa, ale tańsza, przemysłowa wersja. Zwykła cegła nie wytrwałaby odsłonięta przez tyle lat – podkreśla Tomasz Sachanowicz, S.LAB architektura / Architektura w Szczecinie.
O komentarz poprosiliśmy też architekta miasta, ale w ciągu tygodnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Komentarze
2