W Berlinie podobne osiedle zostało wpisane na listę UNESCO, tymczasem w Szczecinie unikalny modernistyczny pawilon właśnie obklejono styropianem – mówią miłośnicy Pogodna.
Chodzi o część parterowego budynku handlowo-usługowego na rogu ul. Rostworowskiego i Brzozowskiego (mieszczą się w nim m.in. gabinet weterynaryjny i market znanej sieci). Jak podkreślają sympatycy dzielnicy, półokrągły pawilon wyróżnia nie tylko kształt, ale do niedawna jeszcze elewacja z przedwojennej cegły klinkierowej, która dwa tygodnie temu zniknęła pod szczelną warstwą styropianu. Teraz przyklejane są do niego współczesne płytki.

Remont bardzo zdziwił miłośników Pogodna. Zdają sobie sprawę, że budynek nie jest szczególnie piękny, ale to część wybudowanego na początku lat 30. XX wieku osiedla modernistycznego i jak zauważa Paweł Wierzchowiec, w dodatku w bardzo ciekawej półkolistej formie. Pawilon był spójny architektonicznie z pobliskimi budynkami, jego elewacja nawiązywała do ich charakterystycznych wykończeń. - Jak widać większość z tych budynków też została ocieplona, ale te wykończenia z cegły klinkierowej, które nadawały im charakter i swoiste piękno pozostały odsłonięte. Nie obklejono ich styropianem. A tutaj cała elewacja zostaje "brutalnie" zakryta... – zwraca uwagę Paweł Wierzchowiec, oprowadzając nas po osiedlu.

Równie wzburzeni są internauci: „(...)Pogodno powoli traci swój niepowtarzalny charakter (...)”, „jeszcze trochę, a nie będzie wiadomo czy to Pogodno, czy Warszewo”, „Po dworcowych mozaikach pora na nieco większy kaliber. Rozumiem że stolica zachodniopomorskiego walczy o tytuł wynalazcy nowego nurtu w wandalizmie”, „wielka szkoda, ta dzielnica miała swój urok” - to tylko niektóre z komentarzy.


Pawilon w trakcie remontu

Niestety, jak informuje Polina Wierzchowiec, na Pogodnie niewiele budynków wpisanych jest na na listę zabytków. Takiej ochrony nie mają też budynki modernistyczne, a więc i wspomniany pawilon.

Wspólnotę, która realizuje remont zapytaliśmy czy mimo wszystko nie szkoda takich miejsc zaklejać styropianem. W odpowiedzi od reprezentującego wspólnotę Zarządu Nieruchomości „Iradaja” otrzymaliśmy wyjaśnienie, że:
Gmina Miasto Szczecin jako jeden z właścicieli we Wspólnocie ze znacznym udziałem ok. 40% głosów od lat domaga się od Wspólnoty wykonania remontu i ocieplenia tej części tak jak wcześniej zmodernizowano część przed przejazdem.

Informujemy, że modernizacja będzie polegać na ociepleniu ścian styropianem i obłożeniu ich w całości płytkami klinkierowymi tak, aby dostosować wyglądem do części wcześniej zmodernizowanej.

Uchwała w sprawie remontu została podjęta i podpisana m.in. przez Dyrektora ZBiLK-u
”.


Co na to wszystko ZBiLK? Jak informuje nas rzecznik prasowy, „w związku z tym, że budynek nie znajduje się na liście zabytków, nie leży również w strefie ochrony konserwatorskiej, zaakceptowano charakter prac proponowanych przez wspólnotę”.

- ZBiLK nie zanegował propozycji ocieplenia budynku dlatego, że nie jest on zbudowany z cegły klinkierowej, lecz standardowej cegły – mówi Marcin Nieradka, rzecznik prasowy ZBiLK. - Władze ZBiLK nie spotkały się z głosami krytycznymi po przeprowadzeniu przez wspólnotę mieszkaniową remontu elewacji na pierwszej części budynku (sklep AGD). W związku z tym Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych sygnalizował potrzebę przeprowadzenia prac na pozostałych ścianach, w celu ujednolicenia charakteru budynku – dodaje.

Innego zdania są architekci. - To na 100% cegła klinkierowa, ale tańsza, przemysłowa wersja. Zwykła cegła nie wytrwałaby odsłonięta przez tyle lat – podkreśla Tomasz Sachanowicz, S.LAB architektura / Architektura w Szczecinie.

O komentarz poprosiliśmy też architekta miasta, ale w ciągu tygodnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.