Architekci ze Szczecina i regionu obawiają się, że działania Uniwersytetu Szczecińskiego doprowadzą do obniżenia walorów estetycznych grodu Gryfa. Projektantom nie spodobał się tryb, w którym uczelnia ogłosiła przetarg w sprawie opracowania koncepcji dla placówki naukowo-badawczej, która ma powstać przy ulicy Wielkopolskiej 15. „Wybór wykonawcy z tak olbrzymim doświadczeniem jest gwarancją, że opracowana przez niego koncepcja będzie godna lokalizacji na szczecińskim Złotym Szlaku” – odpowiadają władze uczelni.

Na początku kwietnia bieżącego roku Uniwersytet Szczeciński ogłosił postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu naukowo-badawczego, który ma zostać wybudowany przy ulicy Wielkopolskiej 15, w pobliżu al. Papieża Jana Pawła II. Obecnie na działce znajduje się parking, poniemiecki basen przeciwpożarowy oraz gmach uczelni, w którym mieści się Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

„Wygrywa najniższa cena”

Przetarg prowadzony był w trybie zapytania ofertowego, w którym pod uwagę brana była cena oraz termin realizacji. Nie spodobało się to projektantom zrzeszonym w Stowarzyszeniu Architektów Polskich oraz Zachodniopomorskiej Okręgowej Izbie Adwokackiej RP. W wystosowanym piśmie alarmują, że takie działania mogą doprowadzić do „obniżenia walorów estetycznego ładu przestrzennego” miasta. Dokument podpisali prezes szczecińskiego SARP Karol Nieradka oraz przewodniczący Zachodniopomorskiej IARP Piotr Błażejewski.

Architekci wyrażają swój sprzeciw i ubolewanie nad trybem przeprowadzonego przetargu oraz zaznaczają, że obiekt naukowo-badawczy zlokalizowany będzie w „najatrakcyjniejszej dzielnicy stolicy województwa zachodniopomorskiego”. Krytykują także postępowanie uczelni – uważają, że „nie wygrywa wartość estetyczno-funkcjonalna i ekonomiczna tylko najniższa cena”.

„Działanie sprzeczne z deklaracjami”

Projektanci napisali również, że postępowanie Uniwersytetu Szczecińskiego ma stać w sprzeczności z zapisami listu intencyjnego, który w 2019 roku podpisali rektor uczelni oraz prezes szczecińskiego oddziału SARP.

„Uniwersytet w swoim planie inwestycyjnym oraz w swojej polityce zamówień na prace projektowe bądź projektowo-wykonawcze preferować będzie zamówienia oparte na kryterium jakości, w tym przede wszystkim uznając konkursy architektoniczne i urbanistyczne jako najwłaściwszą drogę wyboru najlepszych rozwiązań, gdzie SARP będzie wspierał Uniwersytet Szczeciński merytorycznie w ich organizacji i rozstrzyganiu” – czytamy.

„My odejdziemy, a architektura pozostanie”

Dodajmy, że postępowanie przetargowe jest już zakończone. Najkorzystniejszą ofertę złożyła pracownia architektoniczna DEDECO.

„Pamiętajmy o tym, że my odejdziemy, a architektura pozostanie, aby ukształtować, przekazywać wartości i idee kolejnym pokoleniom. W związku z tym apelujemy, aby wybrać najlepsze rozwiązanie projektowe w drodze ogłoszonego konkursu architektonicznego” – apelują architekci zrzeszeni w SARP i Zachodniopomorskim IARP.

„Daleko idące uproszczenie”

Poprosiliśmy Uniwersytet Szczeciński o komentarz w tej sprawie. Jak informują władze uczelni, umowa z SARP-em na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla centrum badawczo-administracyjnego została wypowiedziana „za porozumieniem stron z dniem 30.06.21 r.”.

– Żadna ze stron nie wnosiła roszczeń z tego tytułu – zapewnia rzecznik prasowa uczelni Agnieszka Lizak. Jednocześnie podkreśla, że Uniwersytet Szczeciński jako zamawiający ma „prawo do wyboru każdego z trybów postępowania o udzielenie zamówienie dopuszczonego ustawą”.

– Posługiwanie się tezą, iż kryterium ceny wpłynie na jakość uzyskanej koncepcji jest w tym przypadku daleko idącym uproszczeniem. Dla jakości uzyskanego dzieła znaczenie mają kryteria podmiotowe, wykluczające udział oferentów o niewystarczającym doświadczeniu, niedających gwarancji uzyskania rezultatu oczekiwanego przez uczelnię i otoczenie społeczne – podkreśla A. Lizak.

„Koncepcja będzie godna lokalizacji”

Władze uczelni podkreślają, że biuro architektoniczne DEDECO „wykazało się ogromnym dorobkiem”. Pracownia została założona w 1991 roku w Szczecinie, a od 18 lat prowadzi również biuro w Warszawie. W swoim portfolio ma projekty dla takich uczelni jak PUM, Politechnika Warszawska czy Politechnika Poznańska.

– Wybór wykonawcy z tak olbrzymim doświadczeniem jest gwarancją, że opracowana przez niego koncepcja będzie godna lokalizacji na szczecińskim Złotym Szlaku – zapewniają.