To będzie mistrzowskie połączenie muzyki i słowa. Już 20 i 21 maja w Willi Lentza Antoni Libera na żywo przeczyta fragmenty swojej noweli „Toccata C-dur”. Pisarz napisał utwór zainspirowany arcytrudną kompozycją Roberta Schumanna, słynną „Toccatą C-dur op. 7”, która do dziś stanowi duże wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych muzyków. Akompaniować będzie pianista Adam Tomaszewski. To kolejne wydarzenia w ramach cyklu „Ikony Kultury”.

Ćwiczenie dla mistrza

Słynna „Toccata C-dur op. 7” to jedna z pierwszych kompozycji wielkiego niemieckiego kompozytora. 19-letni Schumann stworzył ją jako ćwiczenie dla siebie, aby móc doskonalić technikę pianistyczną. Utworowi nadał pierwotnie tytuł „Etiude fantastique en double sons” (Fantastyczne studium w podwójnych notatkach) z dopiskiem – „najtrudniejszy utwór, jaki kiedykolwiek napisano”. Grają go przede wszystkim muzycy bardzo utytułowani, tacy jak Martha Argerich czy Ivo Pogorelich.

Wyzwanie rzucone przez profesora

Kompozycja zafascynowała też pisarza Antoniego Liberę. W jego noweli stała się obiektem wyzwania, jakie profesor Plater, nauczyciel fortepianu w szkole muzycznej, stawia przed dwoma swoimi uczniami – Sławkiem oraz narratorem opowieści. Obaj mają zdawać egzamin dyplomowy na zakończenie szkoły muzycznej i muszą zmierzyć się z tym arcytrudnym dziełem, określonym przez ich pryncypała mianem „najpogodniejszej rzeczy, jaką skomponowano!”. Według profesora to „wyraz wiary w siebie i młodzieńczej brawury! Umiłowania muzyki i radości ćwiczenia!”.

Nowela dedykowana znanemu pianiście

Antoni Libera jest cenionym i nagradzanym pisarzem, tłumaczem literatury, krytykiem literackim i reżyserem teatralnym (uważany z największego w Polsce znawcę twórczości Samuela Becketta). Jego dzieła to m.in. powieści „Madame” oraz „Godot i jego cień”. Nowela „Toccata C-dur” zawiera wątki autobiograficzne, ponieważ autor również był uczniem szkoły muzycznej. Przez pewien czas planował, że zostanie muzykiem, ale uznał, że nie jest tak dobry, by być solistą. Opowiadanie zostało zadedykowane Romanowi Jasińskiemu, pianiście i pedagogowi, a także publicyście, który w latach 1935−1968, z przerwą w okresie wojny, związany był z Polskim Radiem, gdzie od 1948 do 1968 roku pełnił funkcję naczelnego redaktora muzycznego.

Dwa wieczory z „Toccatą C-dur” Antoniego Libery, której fragmenty przy akompaniamencie A. Tomaszewskiego będzie czytał sam autor, zaplanowano 20 maja o godz. 20.00 oraz 21 maja o 18.00. Bilety są jeszcze w sprzedaży: https://willa-lentza.pl/wydarzenia#wl_calendar_events_day_20-05

W Willi Lentza odbędzie się także bezpłatne spotkanie z pisarzem (20 maja o g. 18:00), które poprowadzi Konrad Wojtyła.