Z aleją spacerową, ścieżką rowerową, ławkami oraz bez miejsc postojowych. Tak może wyglądać plac Armii Krajowej po przebudowie, która rozpocznie się nie wcześniej niż za 5 lat. Dlaczego trzeba będzie tyle czekać?

Plac Armii Krajowej oddziela urząd miasta od trasy spacerowej w ciągu al. Papieża Jana Pawła II. Niewielki fragment zajmują w większości miejsca postojowe dla radnych miejskich, osób z niepełnosprawnościami i rodziców z małymi dziećmi. 

„Wizerunkowo to jeden z najbardziej eksponowanych placów w naszym mieście, obecnie pełni w dużej mierze funkcję parkingową. Czas na zmiany” – apelował w interpelacji do prezydenta miasta radny Przemysław Słowik.

Jego zdaniem parking można przenieść bliżej wejścia do Biura Obsługi Interesantów, likwidując przy tym niektóre miejsca dla radnych. „Mają dodatkowe możliwości parkowania na dziedzińcu urzędu miasta” – argumentuje.

Przebudowa będzie, ale…

– Miasto jest w posiadaniu dokumentacji zagospodarowania placu Armii Krajowej uwzględniającej aleję spacerową, ścieżkę rowerową, ławki oraz likwidację miejsc postojowych czy wstrzymanie ruchu samochodowego – informuje sekretarz miasta Ryszard Słoka.

Jest jednak jedno, duże „ale”. Powyższe propozycje wymuszają gruntowną przebudowę infrastruktury technicznej i zmianę organizacji ruchu w rejonie ulic Felczaka i Szymanowskiego, co znacznie zwiększa zakres prac, a co za tym idzie – pierwotnie zakładane koszty remontu placu.

– Z uwagi na trudną sytuację finansową Gminy Miasta Szczecin i brak wypracowania ostatecznych założeń funkcjonalności placu, została podjęta decyzja o wstrzymaniu prac – tłumaczy sekretarz miasta.

… najpierw remont elewacji szpinakowego gmachu

Jak dodaje Ryszard Słoka, prace zostaną wznowione po przeprowadzeniu remontu elewacji gmachu urzędu miasta od strony dziedzińca wewnętrznego. W tym przypadku potrzebne jest jednak ponowne opracowanie dokumentacji projektowej.

– Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2026 rok. Czas realizacji to około 3 lata. Po rozpoczęciu prac możliwe będzie wznowienie konsultacji dotyczących założeń do projektu zagospodarowania placu oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji wymaganej do rozpoczęcia inwestycji.

Plac wpisany do rejestru zabytków

Plac Armii Krajowej zachował oryginalne rozplanowanie, przekroje oraz nawierzchnie wykonane z ozdobnej, drobnowymiarowej kostki wapiennej.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Słowika, nie ma przeciwskazań ze strony konserwatora do zmiany organizacji ruchu w obszarze placu oraz wykonania sugerowanego przejścia pieszego i rowerowego.

– Pod warunkiem zachowania istniejącej formy i kompozycji placu, w tym rzutów nawierzchni, przekrojów oraz rodzaju kamiennego materiału – zaznacza R. Słoka.