„Biografia i świadectwo” to hasło drugich Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie. W programie tego wydarzenia znajdziemy m.in. wykłady, dyskusje, projekcje filmów i recitale, a wszystko rozpocznie się 12 marca.
Potrzeba rocznicowa
„Program drugich Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie został skonstruowany w dużym stopniu w ten sposób by wypełnić potrzebę rocznicową związaną z powstaniem w getcie warszawskim” mówi prof. Jerzy Madejski.„Nie znaczy to jednak że inne zagadnienia będą nieobecne. Co istotne będzie to znakomita okazja do kontaktu z autorytetami w dziedzinie kultury żydowskiej w Polsce”. Już pierwszego dnia w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Sowińskiego 68). będzie można m.in. uczestniczyć w wykładzie profesora Sławomira Buryły „Zagłada w literaturze polskiej” oraz w dyskusji wokół książki Mary Berg „Dziennik z getta warszawskiego”. W godzinach wieczornych w Muzeum Historii Szczecina na ul. Mściwoja profesor Madejski poprowadzi rozmowę z udziałem Ingi Iwasiów i Cezarego Korca na temat „Pięciu Ksiąg Tory”, publikacji Pawła Śpiewaka, który także będzie obecny na tym spotkaniu.
Historia boksera
Z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim 13 marca (środa) zostanie przeprowadzone sympozjum w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego ( z udziałem m.in. Ireneusza Ziemińskiego, Jaromira Brejdaka i Piotra Weisera). Jednym z ciekawszych punktów programu tego dnia będzie na pewno wystąpienie Pawła Wolskiego pod tytułem „Bokser i śmierć. Motyw walki w dyskusji nad przedstawialnością Zagłady” poświęcone niezwykłej postaci Tadeusza Pietrzykowskiego, którego historia zainspirowała Józefa Hena do stworzenia opowiadania na podstawie którego słowacki reżyser Peter Solan zrealizował w 1962 r., film o tym samym tytule.
Literackie świadectwa
Poza tym wiele słów zostanie powiedzianych o literackich świadectwach holocaustu. Przyczynkiem do analizy tej kwestii będzie m.in. dyskusja panelowa „Piśmiennictwo getta w kanonie szkolnym”, którą poprowadzi Sławomir Iwasiów (13 marca) oraz wykład „Ocalić od zapomnienia” Magdaleny Tarnowskiej. Ta część Adlojady jest skierowana w dużym stopniu do młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli prowadzących zajęcia z historii oraz języka polskiego.
Nie tylko naukowo
Nie znaczy to jednak, że tylko naukowe dyskusje wypełnią program całego wydarzenia. Urozmaiceniem projekcja filmu dokumentalnego „Wybrany” – autorstwa Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego (16 marca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego), a poza tym trzy koncerty . Pierwszego dnia pod hasłem „Wspomnień czar” usłyszymy recital piosenek wykonywanych przez Wierę Gran, które zaśpiewa Ewa Filipowicz – Kosińska” w Ratuszu Staromiejskim (12 marca, godz. 18.00), a poza tym organizatorzy przygotowali występ Chóru Ton Art. pod dyrekcją Andrzeja Potapczuka (15 marca, godz. 18.00, w Gmachu Głównym MN). oraz prezentację uczniów Zespołu Szkól Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie – „Pieśni żydowskie” (16 marca, w Cafe Secesja). Zaśpiewają oni m.in. takie utwory jak „Dona, dona”, „Joszke odjeżdża” czy „Trzy córeczki”
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wydział Filologiczny oraz Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Secesja Cafe to organizatorzy drugiej Adlojady, a portal wSzczecinie.pl jest jednym z jej patronów medialnych.
Komentarze
0