W Szczecińskim Budżecie Obywatelskim do rozdzielenia będzie w tym roku 9 mln zł, czyli o 1 mln zł więcej niż przed rokiem. Mieszkańcom zgłaszającym projekty mają pomóc warsztaty, specjalna mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie można ulokować miejską inwestycję i cennik, pozwalający oszacować koszty.
Ma to być odpowiedzią na niższą frekwencję w SBO 2018. W tym roku głosowanie planowane jest we wrześniu. Pomysły do zrealizowania w ramach SBO 2019 będzie można składać od 7 maja do 3 czerwca 2018 r. Ale już pod koniec kwietnia odbędą się pierwsze spotkania kreatywne. Podczas nich zainteresowani mieszkańcy dowiedzą się jakiego rodzaju projekty mają szansę na realizacja, jak wygląda procedura i jak sformułować swój pomysł.
- Liczymy, że nowa formuła pomoże mieszkańcom tworzyć innowacyjne projekty, odpowie na ich pytania, a zarazem zachęci do głosowania i zaangażowania – mówi Piotr Krzystek, prezydent miasta. – Liczymy, że zainteresujemy procesem SBO młodzież i seniorów, którzy, jak wynika z badań, do tej pory nie byli aktywnymi uczestnikami tego procesu.
Pierwsze spotkanie kreatywne odbędzie się 23 kwietnia w siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy al. Wojska Polskiego 90 (godz. 16.30-19.30). Kolejne - 25 kwietnia, na prawobrzeżu, w SP nr 37 przy ul. Rydla 6 (godz. 16.30-19.30).
- Cykl działań pod nazwą „Akademia SBO” będzie organizowany równolegle z potrzebami mieszkańców na poszczególnych etapach tegorocznej edycji SBO – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Chcemy by mieszkańcy czuli się maksymalnie poinformowani i wiedzieli, że w każdej kwestii chcemy i potrafimy im pomóc.
Warsztaty pisania wniosków planowane są także w czasie trwania naboru projektów. Odbędą się w każdej z czterech szczecińskich dzielnic. Później planowane są także spotkania, podczas których będzie można przedstawić swoje projekty i podyskutować o nich. Chętni, po zatwierdzeniu list do głosowania, będą mogli wziąć udział w szkoleniu z promocji i marketingu, aby skuteczniej promować swój projekt.
Stowarzyszenie Media Dizajn zorganizuje spotkania z uczniami i seniorami, aby opowiedzieć im o założeniach projektu SBO i zachęcić do aktywnego uczestnictwa.
Nowością będzie również specjalna mapa, na której będzie można sprawdzić, które tereny należą do miasta i czy mogą być brane pod uwagę jako lokalizacja inwestycji ze środków SBO. Oszacować koszty projektowanej inwestycji pozwoli miejski cennik. Narzędzia te będą dostępne wraz ze startem naboru, czyli od 7 maja.
Szczegółowe informacje będzie można uzyskać dzięki specjalnej infolinii telefonicznej, a także za pośrednictwem strony www.sbo.szczecin.eu oraz oficjalnego profilu na Facebooku „SBO – Szczeciński Budżet Obywatelski”.
Komentarze
5