Niskie koszty eksploatacji, ekologiczność i wygoda użytkowania to tylko niektóre korzyści, które daje pompa ciepła. Sprawdź, jak działa to urządzenie oraz dlaczego jest coraz chętniej wybierane do ogrzewania domów oraz chłodzenia pomieszczeń.

Jak działa pompa ciepła i dlaczego jest korzystnym rozwiązaniem?

Pompa ciepła nie wytwarza energii cieplnej, lecz pobiera ją z otoczenia. Najczęściej z powietrza na zewnątrz budynku lub gruntu, rzadziej z wody. Dzięki procesom takim jak m.in. wymiana ciepła oraz sprężanie, energia ta może ogrzać wodę w instalacji grzewczej i ciepłą wodę użytkową. Mechanizm pompy ciepła zasilany jest elektrycznie. Rozwiązanie takie ma wiele zalet.

 

  1. Energooszczędność i niskie koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła są bardzo wydajne energetycznie, co przekłada się na możliwość znacznego obniżenia kosztów ogrzewania domu. Nawet przy naprawdę niskich temperaturach zewnętrznych pompy dostarczają kilkakrotnie więcej energii cieplnej, niż zużywają energii elektrycznej (im wyższy jest współczynnik efektywności COP w danych warunkach, tym bardziej wydajne jest urządzenie). Pompy ciepła to najbardziej energooszczędne urządzenia na rynku, a do tego ich żywotność może sięgać nawet 30 lat, co dodatkowo zwiększa opłacalność inwestycji.

 

  1. Ekologiczność i brak zanieczyszczeń

W przeciwieństwie do źródeł ogrzewania wykorzystujących paliwa kopalne, pompy ciepła nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Są więc bardzo ekologicznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli są zasilane energią elektryczną, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE). „Czysty” prądy można zaś uzyskać na różne sposoby – wytwarzając go w domowej instalacji fotowoltaicznej lub kupując od dostawcy, który sprzedaje energię z gwarancjami pochodzenia z OZE.

 

  1. Komfort i wygoda – jak działa pompa ciepła i czego wymaga od użytkownika?

Pompa ciepła działa poprzez zamknięty obieg czynnika chłodniczego, który pobiera energię cieplną z otoczenia, a potem przekazuje ją do instalacji grzewczej. Jest więc praktycznie bezobsługowa. Wystarczy ustawić temperaturę w pomieszczeniach i zasobniku ciepłej wody użytkowej – urządzenie automatycznie dopasuje tryb pracy do warunków zewnętrznych. Pompy ciepła nie wymagają też dużych nakładów na przeglądy czy serwis.

 

  1. Montaż pompy ciepła może być szybki i prosty

Wielu osobom pompa ciepła kojarzy się z wykopami w gruncie oraz drogą, skomplikowaną instalacją. W przeciwieństwie do urządzeń gruntowych najpopularniejsze obecnie powietrzne pompy ciepła można zamontować zaledwie w 2-3 dni bez większej ingerencji w otoczenie domu. Zakup i profesjonalny montaż powietrznych pomp ciepła na atrakcyjnych warunkach oferuje na przykład Orange Energia (sprawdź: https://www.orange.pl/view/energia).

Orange Energia oferuje profesjonalny dobór pompy ciepła, gwarantując uzyskanie oczekiwanego komfortu ogrzewania domu oraz instalację zgodną z aktualnymi wymogami prawnymi. Firma oferuje urządzenia renomowanych producentów, zapewniając tym samym niezawodność i bezawaryjność instalacji. Ponadto, wybierając ofertę Pomp Ciepła od Orange Energia klienci zyskują 7-letni okres gwarancji na urządzenie oraz możliwość zdalnej opieki serwisowej przez cały okres gwarancji.

  1. Pompa ciepła świetnie łączy się z fotowoltaiką

Jeśli połączysz pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, możesz zredukować koszty ogrzewania niemal do zera. Pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz oba systemy. Dzięki Orange Energia jest to bardzo proste, bo oferta oprócz pompy ciepła może też obejmować montaż fotowoltaiki oraz rozliczenie energii elektrycznej 1:1.

Orange Energia to atrakcyjne rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej i Wirtualny Magazyn Energii w cenie abonamentu. Zgromadzona w nim energia nie przepada po 12 miesiącach, lecz możesz ją wykorzystać przez całe 4 lata umowy, również po jej przedłużeniu. Połączenie pompy ciepła z ofertą Fotowoltaiki od Orange oraz rozliczeniem Orange Energia Net-billing 1:1 jest zatem najkorzystniejszym rozwiązaniem. Za sprawą Orange Energia Net-billing 1:1 energię z własnej instalacji fotowoltaicznej wykorzystasz do zasilenia pompy ciepła – również wieczorami i zimą. Dzięki temu zredukujesz koszty ogrzewania o prawie 100%.

  1. Dotacje i kredyty na zakup pompy ciepła – jak to działa?

Koszt zakupu pompy ciepła można zmniejszyć dzięki dofinansowaniu z programów:

 

  • Czyste Powietrze (dla wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych);
  • Moje Ciepło (dla posiadaczy nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym);
  • Stop Smog (dla osób najuboższych, które decydują się na zmianę źródła ciepła na ekologiczne);
  • Mój Prąd 5.0 (dla inwestycji w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, bez kryterium dochodowego).

 

Orange Energia oferuje wsparcie w pozyskaniu dotacji, a także możliwość sfinansowania inwestycji atrakcyjnym kredytem, także bez wkładu własnego.

 

  1. Pompa ciepła jest wielofunkcyjna

Pompy ciepła najczęściej są wykorzystywane do ogrzewania domów. Mogą jednak także chłodzić pomieszczenia w cieplejsze dni, jeśli zostaną uzupełnione o klimakonwektory. Cykl przekazywania ciepła z zewnątrz budynku do środka ulga wtedy po prostu odwróceniu.