Nie ma domu, w którym nigdy nic by się nie psuło. I nawet jeśli domownicy nie mają smykałki do majsterkowania czy bardzo tego nie lubią, każdy kiedyś zmuszony zostaje do użycia podstawowych narzędzi, aby coś otworzyć, naprawić, zamknąć czy usprawnić.

Osobom zapoznanym z majsterkowaniem, artykuł taki zda się banalny i niepotrzebny. Tych czytelników zapraszamy do strony https://kacikmajsterkowicza.com/, gdzie znajdują się porady dla wtajemniczonych. A jeśli majsterkowanie na razie Twoim hobby nie jest, pozostań z nami, aby dowiedzieć się jakie narzędzia w domu powinny się znaleźć, a potem sprawdź, czy jednak nie jest to dziedzina, która Cię zainteresuje, wchodząc na wymienioną stronę.

Młotek

Kogokolwiek by nie zapytać – stawia młotek na czele listy potrzebnych narzędzi w domu. To, można by powiedzieć: „król” wszystkich domowych narzędzi. Choć pytani mają na myśli zwykle obuch wykonany z metalu i trzonek z drewna, to młotków mamy dużo więcej rodzajów, nie mniej młotek ślusarski to najbardziej podstawowe narzędzie. Kupując pierwszy w życiu młotek warto narzędzie wziąć do ręki i sprawdzić jak nam pasuje. Uniwersalny młotek nie może być ani zbyt ciężki, ani duży. Najlepszy będzie taki, którego wagę odczujemy w dłoni, ale manipulacja nim nie będzie trudna.

Śrubokręty

Tu wymieniliśmy narzędzie w liczbie mnogiej, bo jeden śrubokręt może sprawy wyposażenia w podstawowe narzędzia sprawy nie załatwić. Nie użyjemy tego samego śrubokręta chcąc dokręcić śrubę w krześle i tę wypadającą z obudowy laptopa. Zatem już mamy dylemat wielkości narzędzia. Dla osoby o małym wykorzystaniu narzędzi proponujemy trzy wielkości śrubokręta płaskiego i tyleż krzyżakowego. Bo trzeba wiedzieć, że i końcówki wkrętów i śrub mają różne rodzaje. Podstawa jednak to narzędzia płaskie i krzyżakowe, obsługujące takie właśnie nacięcia w śrubach.

Kombinerki

Bardzo ładną nazwę ma to narzędzie przydatne do wielu czynności. I dokładnie tak jak się nazywa służy do kombinacji różnych czynności. Za pomocą kombinerek damy radę odkręcić oporną nakrętkę, ale też wygniemy gwóźdź, czy go wyciągniemy. Kombinerki pozwolą przytrzymać materiał, w którym chcemy nawiercić otwór, lub gwóźdź, który chcemy wbić w ścianę. Za pomocą kombinerek pozbawimy izolacji przewodu elektrycznego lub go skrócimy. Kombinerki mają też izolowane rączki i można je kupić w różnych rozmiarach. Początkującemu majsterkowiczowi mogą na pewnym etapie zastąpić obcęgi czy szczypce.

Żabka

Choć tu już nomenklatura nie jest tak precyzyjna, to mówiąc, że w domu przyda się „żabka” mamy na myśli narzędzie zwane też kluczem francuskim. Rozwiera się go podobnie jak kombinerki, tyle, że jest to większe od kombinerek narzędzie i też większe średnice swoimi „łapkami” obejmie. Przy zatkanym odpływie, czy wymianie baterii w zlewie, może się okazać narzędziem niezbędnym, bez którego naprawy nie uda się dokonać.

Miarka

Choć przez niektórych niezaliczana do narzędzi, bez niej nie kupimy stołu pasującej długości, obrusu doń, czy nawet nie dopasujemy do posiadanej przestrzeni ramy obrazu. Każda naprawa, każde planowanie przestrzeni czyni, że miarka jest niezbędna.

Klucz imbusowy

To niewielkie narzędzie znajduje w dzisiejszej przestrzeni coraz więcej zastosowań. Klucz imbusowy w kształcie litery L o różnych rozmiarach znajduje zastosowanie przy dokręcaniu elementów kanapy czy stołu, które zostały z biegiem czasu poluzowane, ale też do bardzo precyzyjnych zadań. Klucz ten niejednokrotnie przydatny jest przy drobnej elektronice czy narzędziach kuchennych.

Naturalnie wymienionych 6 narzędzi, to jedynie absolutna podstawa tego co w każdym domu powinno się znaleźć. To jakie z nich faktycznie się znajdą zależy od czynności, które przyjdzie nam narzędziami wykonać. Zwykle więc dzieje się tak, że w określone narzędzie zaopatrujemy się, gdy istnieje potrzeba użycia go, a potem już pozostaje ono w domu i powiększa zasób skrzynki narzędziowej.