Zachodniopomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza apteki do programu pilotażowego w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Chodzi o możliwość sprzedaży tabletki „dzień po”. Pilotaż potrwa do końca 2026 roku. Na ten moment podpisana została jedna umowa, a kolejne są w trakcie weryfikacji i mogą zostać podpisane w najbliższych dniach.

Jedna apteka w Szczecinie z już podpisaną umową

Od początku maja do Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ wpłynęło 30 wniosków o zawarcie umowy na realizację w aptekach usługi farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Do tej pory podpisano cztery umowy: po jednej w Szczecinie, Złocieńcu, Wałczu i Grzmiącej.

– Dzięki pilotażowi, w aptekach, które podpiszą umowę, dostępna będzie antykoncepcja awaryjna dla osób od 15. roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Za usługę farmaceuty zapłaci NFZ, natomiast tabletka jest dla pacjentki w 100% odpłatna. Tabletka zawiera w swoim składzie środek hamujący lub opóźniający owulację. Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego nie częściej niż co 30 dni – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Małgorzata Koszur, rzeczniczka NFZ w województwie zachodniopomorskim.

Możliwość sprzedaży tego leku będzie jednak wiązała się z pewnymi obostrzeniami. Zanim farmaceuta wypisze receptę i wyda lek, będzie musiał przeprowadzić rozmowę z pacjentką o zasadności wydania leku. Z tabletki będzie można skorzystać jeden raz w miesiącu. Świadczenie będzie regulowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Cały czas trwa nabór wniosków od aptek, które gotowe są przystąpić do programu i spełniają określone w ministerialnym rozporządzeniu warunki. Mowa między innymi o możliwościach kadrowych czy posiadaniu osobnego pomieszczenia na wywiad z pacjentkami zainteresowanymi kupnem tabletki.

– Wniosek o zawarcie umowy o realizację programu pilotażowego powinien być sporządzony i podpisany w formie elektronicznej. Wnioski mogą być składane w ciągu całego roku kalendarzowego, wnioski rozpatrywane będą według kolejności ich wpływu, dla każdej prowadzonej apteki należy złożyć osobny wniosek – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Farmaceuci boją się odpowiedzialności za pacjentki niepełnoletnie

Farmaceuci pozytywnie oceniają fakt, że program wystartował, ale mają pewne wątpliwości dotyczące pacjentek między 15. a 18. rokiem życia.

– Trudno jest przewidywać w tym momencie, jak wyglądać będzie ten program w praktyce, ale należy spodziewać się, że zainteresowanie aptek będzie duże, proporcjonalne do zainteresowania pacjentek. Możliwe jest jednak, że program będzie się „rozpędzał”, a nie wystartuje mocno od razu – zauważa Wojciech Chmielak, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. – Niektórych może zniechęcać kontrowersyjny zapis w sprawie pacjentek nieletnich. Samorząd aptekarski miał wątpliwości w temacie, że aspekt pacjentek małoletnich nie jest odpowiednio opisany prawnie. Badanie pacjenta małoletniego, nawet w przypadku dentysty, wymaga przecież zgody rodzica. W przypadku społecznych czy medycznych niepożądanych zdarzeń farmaceuci obawiają się wzięcia odpowiedzialności za wywiad z nieletnim pacjentem. To sytuacja budząca duże kontrowersje w całym środowisku – dodaje.

NFZ zamierza w najbliższych dniach opublikować wykaz wszystkich aptek, w których dostępna będzie tabletka „dzień po”.