Ponad miesiąc temu w Unii Europejskiej odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego (PE). Wybranych zostało wówczas 720 posłów i posłanek. Obejmą oni oficjalnie swoje urzędy 16 lipca 2024 r., pierwszego dnia pierwszej sesji plenarnej nowego Parlamentu.

Jak zostały podzielone mandaty?

720 to liczba większa o 15 w porównaniu do wyborów z roku 2019. Polsce przypadły 53 miejsca w Parlamencie Europejskim. Liczba miejsc przyznanych poszczególnym państwom członkowskim UE w Parlamencie zależy od liczby ich ludności. Im większa populacja, tym więcej posłów do PE. Na przykład Niemcy, najbardziej zaludnione państwo członkowskie, mają 96 mandatów, a Malta, najmniej zaludniona, ma 6 mandatów.

Szczegółowy podział mandatów w latach 2024-2029 przedstawia poniższa grafika. Minimalna liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przypadająca na kraj to 6, a maksymalna to 96. 

źródło: Parlament Europejski w Polsce

Do głównych zadań Parlamentu należy przyjmowanie aktów prawnych, decydowanie o budżecie UE i nadzorowanie pracy innych organów UE. Nowy Parlament zdecyduje co zrobić z projektami praw, nad którymi poprzedni Parlament nie skończył pracować przed wyborami. To m.in. przepisy o walce z korupcjąodpowiedzialności za sztuczną inteligencjęzwalczaniu wykorzystywania seksualnego dziecitransporcie zwierząt oraz dobrostanie kotów i psów.

Dalsze zmiany

Poza zmianami niektórych posłów do PE, czekają nas kolejne zmiany w Brukseli. Przywódcy 27 krajów UE osiągnęli porozumienie w sprawie obsady istotnych stanowisk unijnych:

- António Costa został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej; urząd obejmie w grudniu, kiedy skończy się kadencja obecnego przewodniczącego Charlesa Michela;

- Ursulę von der Leyen zaproponowano na przewodniczącą Komisji Europejskiej (KE);

- Kaję Kallas nominowano na wysoką przedstawicielkę Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodniczącą Komisji.

Co dalej?

Parlament Europejski wybierze nową przewodniczącą KE wtedy, gdy w głosowaniu zostanie uzyskana bezwzględna większość głosów (połowa posłów aktualnie pełniących mandat plus jeden). Wysoka przedstawicielka/wiceprzewodnicząca stawi się na przesłuchaniu przed Parlamentem Europejskim w ramach kolegium komisarzy (ze wszystkich krajów UE). Gdy Parlament zatwierdzi wybór przewodniczącej i kolegium komisarzy, zostaną oni formalnie mianowani przez Radę Europejską i rozpoczną wspólne działanie. Jeśli kandydat lub kandydatka nie uzyska wymaganej większości, przywódcy UE będą musieli w ciągu miesiąca zaproponować nową osobę i proces zacznie się od nowa.

Prezydencja w Radzie UE

Od 1 lipca 2024 r. Węgry przejęły rotacyjnie prezydencję w Radzie UE. Państwo, które sprawuje prezydencję przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach i dba o ciągłość prac UE. W programie Węgier znalazło się siedem priorytetów:

  • zwiększanie konkurencyjności UE

  • wzmacnianie polityki obronnej UE

  • konsekwentna i merytoryczna polityka rozszerzenia

  • powstrzymywanie nielegalnej migracji

  • kształtowanie przyszłej polityki spójności

  • promowanie polityki rolnej UE zorientowanej na rolników

  • stawianie czoła wyzwaniom demograficznym.

Prezydencja trwa 6 miesięcy – do końca grudnia 2024 r. Następnym państwem, które przejmie prezydencję po Węgrach jest Polska.

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin?

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usługi nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Zapraszamy do współpracy!

Wszelkie informacje na temat działalności EUROPE DIRECT Szczecin i organizowanych wydarzeń znajdują się na naszej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

EUROPE DIRECT Szczecin

Kontakt: ul. Kuśnierska 12b, 70-536 Szczecin, tel. + 48 91 421 12 85, http://www.europedirect-szczecin.eu/, https://www.facebook.com/edszczecin.