Ponad setka wystaw, liczne warsztaty, akcje, festiwale i eventy zrzeszające zarówno polskich jak i zagranicznych artystów. Stowarzyszenie OFFicyna z okazji jubileuszu istnienia przygotowało kilka nowych wydarzeń oraz kolejne edycje tych dobrze już znanych.
Cykl rozpocznie 23 września 4. już edycja projektu Stary Cyfrowy Szczecin. Jest to kolaż nagrań z lat 70. przedstawiający losy pracowników WISKORDu – fabryki chemicznej. Okraszony dzisiejszym komentarzem, ale zachowujący analogowego ducha film pozwoli przenieść się w czasy peerelowskiego Szczecina.
Dzień później w siedzibie Loft ART odbędzie się OFFilm: performance & video art. czyli wariacje na temat języka filmowego, animacji i ogólnie sztuki video art. Zostaną tam zaprezentowane dzieła artystów min. z Turcji, Indonezji czy Izraela. Natomiast dwie godziny później będziemy mogli zobaczyć przedsmak październikowego dokumenART, bowiem w kinie Szczecińskiego Inkubatora Kultury prezentowane będą najbardziej kontrowersyjne materiały z ubiegłych edycji. Sam Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych odbędzie się tradycyjnie jesienią w dniach 15-22.10. i jako transgraniczna impreza ma miejsce zarówno w Szczecinie jak i Neubrandenburg (ok. 100 km od Szczecina). W rywalizacji weźmie udział 46 filmów z 21 krajów, wyświetlonych zostanie blisko 140 godzin materiału filmowego i odbędzie się wiele paneli dyskusyjnych. Dla miłośników kinematografii nie zabraknie licznych atrakcji (m.in. retrposktewy filmów Jacka Bromskiego).
Niezależnie od tego jakiego typu są to projekty, to co jest naszym wyznacznikiem to zainteresowanie człowiekiem w konkretnym miejscu i czasie – mówi prezes dr Bartosz Wójcik. Dlatego też na 15-lecie OFFicyny wystąpi kilku performerów. W środę w Muzeum Narodowym prezentować się będą artyści z Korei Południowej, Niemiec i Polski. Gwoździem całego programu ma być jednak wystawa oraz wykład Irlandczyka Alastaira Mc Lennana, autora wystawy „Pomiędzy genami a memami”. Jej tematem jest geneza powstania dzieła artystycznego, sztuka myślenia oraz sposoby myślenia o sztuce.
Komentarze
1