50 podmiotów otrzyma wsparcie samorządu województwa na ratowanie kolejnych, cennych zabytków Pomorza Zachodniego. W sumie, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i roboty budowlane, zaplanowano w bieżącym roku, w budżecie Województwa Zachodniopomorskiego 1,2 miliona złotych.

 Dofinansowanie przeznaczone zostanie na ochronę zarówno zabytków architektury sakralnej jak i zabytków architektury muzealnej czy zespołów pałacowych i dworskich.

Uchwałę, która umożliwi niebawem podpisanie umów z beneficjentami, podjęli radni podczas 34 sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Z dofinansowania skorzystają przede wszystkim parafie, ale także gminy, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne.

W roku bieżącym, na ogłoszony w końcu grudnia ub.r. nabór wniosków, wpłynęło 120 ofert. Wsparcie mogły otrzymać zabytki wpisane do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Wysokość dofinansowania sięgać będzie od 10 do nawet 100 tysięcy złotych.

Ochrona zabytków należy do priorytetowych działań samorządu województwa. Obowiązek ten nakłada ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2003 roku. W roku 2014, na realizację tego zadania zaplanowano w budżecie Województwa Zachodniopomorskiego kwotę w wysokości 1,2 miliona złotych. To więcej niż w roku 2012 i 2013, kiedy to przeznaczono odpowiednio sumę 700 tysięcy i 1 miliona złotych.

W Szczecinie dofinansowaniem zostaną objęte trzy obiekty:

- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Plac Zwycięstwa 2A, (przygotowanie projektu konserwatorskiego elewacji masywu wieżowego kościoła – 30 tys. zł)

- Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, ul. Bogurodzicy 3, (przygotowanie dokumentacji projektowej obejmującej ekspertyzy, program prac konserwatorskich i restauratorskich oraz projekt budowlany – 10 tys. zł)

- Brama Portowa w Szczecinie (odtworzenie historycznego wyglądu, konserwacja i prace – 100 tys. zł)