To jedno z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Festiwal o ponad 50-letniej tradycji i renomie międzynarodowej, wszak odbywa się nie tylko w jednym kraju... Co już wiemy o najbliższej edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt?
Kiedy?
Regularni uczestnicy tego teatralnego święta wiedzą, że niezmiennie, każdego roku, odbywa się ono w kwietniu. Ostatni wyjątek od tej reguły wydarzył się w 2000 roku, kiedy impreza została zorganizowana w maju. Tegoroczną edycję Kontrapunktu zaplanowano od 21 do 28 kwietnia. ​​

Nowy dyrektor

W tym roku dyrektorem festiwalu jest Marek Sztark, znany animator kultury i rozwoju lokalnego. Trener i wykładowca, a niegdyś także dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Bilety i karnety
Organizatorzy informują, że sprzedaż biletów rozpocznie się w połowie marca, po konferencji prasowej na której zaprezentowany zostanie pełny program. Sprzedaż będzie prowadzona na jednej z elektronicznych platform sprzedaży biletów. Ceny nie są jeszcze ustalone, ale wiadomo, że nie będą znacząco odbiegały od obowiązujących rok temu.

Parada na inaugurację
Festiwal otworzy widowisko uliczne „Miasto to teatr” przygotowywane przez zespół Teatru Brama z Goleniowa w reżyserii Daniela Jacewicza. Wystąpią w nim m.in. artyści Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej (ZOT), ale także sami mieszkańcy miasta, którzy zostaną zaproszeni do udziału w tej kolorowej paradzie, w ostatnim etapie jej trwania. Pochód przejdzie m.in. ul. Jagiellońską.

Osiem spektakli konkursowych
Główną część programu festiwalu stanowią spektakle konkursowe. Rada Artystyczna przeglądu zakończyła swoje obrady w ostatnich dniach lutego i zakwalifikowała do udziału w nim osiem przedstawień. Wśród nich jest m.in. kontrowersyjna „Biała siła, czarna pamięć” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, „Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)” wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego i „Punkt zero: Łaskawe” Teatru Provisorium w Lublinie. Powalczą one m.in. o Grand Prix Festiwalu oraz inne nagrody.

Festiwal bez karnetu
Czy nie mając karnetu można uczestniczyć w festiwalu? Oczywiście! W programie imprezy znajdzie się wiele wydarzeń bezpłatnych. Oprócz wspomnianej wyżej parady, także dyskusje dotyczące teatru, spotkania w klubie festiwalowym i inne wydarzenia towarzyszące. Zaplanowano także spektakl plenerowy - „Silence / Cisza w Troi” - w wykonaniu poznańskiego Teatru Biuro Podróży.  


foto ze spektaklu "Każdy dostanie to, w co wierzy" Teatru Powszechnego w Warszawie

„Klątwy” nie będzie

Jeżeli ktoś liczył na prezentację najgłośniejszego ostatnio polskiego spektaklu, czyli „Klątwy” (Teatru Powszechnego w Warszawie), to był w błędzie. Warto przypomnieć, że dramat Wyspiańskiego gościł już oczywiście na Kontrapunkcie, m.in. w wykonaniu lubelskiego teatru Provisorium w 2009 roku (w Parku Kasprowicza, na Psiej Polanie). Jednak... każdy dostanie to, w co wierzy. Teatr Powszechny przywiezie na Kontrapunkt w tym roku przedstawienie o takim właśnie tytule (na motywach „Mistrza i Małgorzaty” Michała Bułhakowa).

Dzień berliński
Można już teraz zaplanować 27 kwietnia jako dzień wolny w pracy. Dokładnie wtedy organizatorzy zaplanowali w programie przeglądu prezentacje spektakli niemieckich teatrów, które publiczność zobaczy w Berlinie. W odróżnieniu od poprzednich edycji tego dnia inscenizacje te nie będą uczestniczyły w konkursie. Tym razem będą to tzw. pokazy mistrzowskie.

Szczecińskie akcenty
Tych oczywiście nie zabraknie. W programie festiwalu zaplanwowano Noc Teatrów, podczas której w ciągu jednego wieczoru i części nocy zobaczymy spektakle miejscowych scen (Teatru Polskiego, Teatru Rozmaitości Gwitajcie czy Piwnicy Przy Krypcie). W nurcie konkursowym natomiast znajdzie się inscenizacja „moja mama leczy się u doktora oetkera” Wojtka Klemma (spektakl szczecińskiego Teatru Współczesnego).


foto ze spektaklu "moja mama leczy się u doktora oetkera" Teatru Współczesnego w Szczecinie

Można wstąpić do Kontrabandy!

W tym roku przy przeglądzie działa młodzieżowa Brygada Twórcza Kontrabanda. Co prawda zakończyły się zapisy do niej, ale formuła grupy jest otwarta, a zatem jeśli ktoś chce działać, może jeszcze do niej dołączyć. W trakcie warsztatów Kontrabanda przygotuje m.in. performatywne akcje promujące przegląd w przestrzeni miejskiej oraz stworzy materiał multimedialny z tym związany.