10 pań walczy o tytuł Szczecinianki Roku 2014. Na wybrane kandydatki można głosować tylko do 30 września.

Szczecinianka Roku to plebiscyt, który pokazuje i promuje wyjątkowe kobiety ze Szczecina.

- Jest formą uznania dla pań, które działają na rzecz społeczności lokalnej i wzmacniają rozwój Szczecina. Poszukiwane są zwykłe-niezwykłe, aktywne szczecinianki, dzięki którym nasze miasto staje się lepszym miejscem – tłumaczy Aleksandra Kowalczykowska ze Stowarzyszenia Kobiety Dla Szczecina i Regionu.

Kandydatkę do tytułu mógł zgłosić każdy mieszkaniec regionu. Spośród zaproponowanych pań Kapituła Plebiscytu wybrała 10 kandydatek do tytułu. Na wybraną kandydatkę można oddawać głosy do środy, 30 września. Wystarczy wysłać sms na numer 71051 (koszt SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT) o treści SR, wpisując po spacji numer kandydatki (od 01 do 10).

Nominowane do tytułu:

SR 01 Justyna Bągorska – specjalistka terapii uzależnień. Przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy „DA DU”, które organizuje PROFILIADĘ. Celem projektu jest przedstawienie uczestnikom za pomocą odpowiednio dobranych tematycznie dzieł filmowych sytuacji trudnych, stresujących, a nawet dysfunkcyjnych, z jakimi mogą zetknąć się w rzeczywistości. Nominowana za odwagę podejmowania rozmów na najtrudniejsze tematy.

SR 02 Beata Bugajska – przewodnicząca szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Koordynatorka projektu „Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora”. Osoba otwarta na potrzeby seniorów. Niezmordowana w pozyskiwaniu funduszy potrzebnych do wdrażania i kontynuowania działań. Propaguje ideę odchodzenia od postrzegania starości w kategorii problemu. Nominowana za działania, dzięki którym starość postrzegana jest jako moment, w którym zyskujemy nowe możliwości bycia w świecie.

SR 03 Barbara Jaskierska – od blisko 30 lat kieruje w Szczecinie Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Znana jako twarda i energiczna osoba. Wychodzi i załatwi to co niemożliwe. Dzięki jej uporowi powstało kilka nowoczesnych placówek, które rocznie obsługują dwa i pół tysiąca chorych, niosą im nadzieję i wsparcie. Stworzyła w Szczecinie cały system opieki i wspomagania rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie.

SR 04 Kinga Krzywicka – od kilku lat kieruje Zachodniopomorskim Hospicjum dla Dzieci, wykazując wzorowe zaangażowanie i oddanie wykonywanej pracy, aktywnie działając na rzecz pozyskiwania środków dla Hospicjum i wszechstronnego nagłaśniania potrzeby wspierania jego podopiecznych. Może ona stanowić wzorcowy przykład szczecinianki o wielkich zasługach dla swojego miasta i regionu. Każdego dnia udowadnia, że hospicja to miejsca, w których jest życie.

SR 05 Beata Kuracińska – pomysłodawczyni „SZCZECIN_Przewodnik dla dzieci”. Założycielka Fundacji Artmosphere, której głównym celem jest propagowanie kultury i działań edukacyjnych w celu umożliwienia świadomego odbioru sztuki, a także inspirowania rozwoju osobowości poprzez sztukę. Nominowana za pomysł na niesztampowy i ciekawy przewodnik kierowany do najmłodszych turystów.

SR 06 Zofia Kasińska – stworzyła pierwszą w Zachodniopomorskiem drużynę piłki nożnej dla osób po amputacjach i z wadami kończyn (ampfutbol). Jest zarówno prezeską, jak i fizjoterapeutką Gryfa Szczecin. Udowadnia, że niepełnosprawność jest w głowie, każdy tworzy ją sobie sam, a to co mamy w głowie, przekłada się na to co robimy w życiu, do czego dążymy i czego od niego oczekujemy. Każdego dnia pokazuje innym, że ograniczenia tworzymy sobie sami. Walczy i udowadnia że warto.

SR 07 Magdalena Majchrzak – dziekan i wicekanclerz Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie WSB w Poznaniu, prof. nadz. dr hab. w specjalności polityka społeczno-gospodarcza, integracja europejska. Od lat przyczynia się do rozwoju życia naukowego w Szczecinie. Dba o dobre relacje pomiędzy nauką i biznesem, dzięki czemu dopasowanie kierunków studiów do wymogów rynku pracy jest oceniane bardzo dobrze zarówno przez studentów, jak i pracodawców.

SR 08 Izabella Orzechowska – na co dzień pracuje jako psychoterapeutka. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego oraz szkolenia. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną w zakresie zarządzania emocjami. Pisze artykuły do gazet i portali internetowych. Bywa gościem Polskiego Radia Szczecin i TVP. Filantrop. Prowadzi darmowe sesje terapeutyczne dla kobiet , które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji. Inicjatorka, zyskującej coraz większą popularność akcji „Podaj dalej”.

SR 09 Patrycja Proczak – pomysłodawczyni społecznej inicjatywy „Pamięć miasta”. Podjęła próbę uwiecznienia wspomnień mieszkańców jednej ze szczecińskich kamienic za pomocą fotograficznych portretów oraz wpisania ich osobistych historii w zbiorową pamięć miasta. Uwiecznione na fotografiach osoby stanowią bezcenny nośnik wspomnień miasta. Nominowana za próbę ucieleśnienia wspomnień szczecinian w postaci fotograficznych portretów.

SR 10 Monika Pyszkowska – od 2011 roku pełni funkcję dyrektora Galerii Kaskada. Chętnie poszukuje coraz lepszych rozwiązań dotyczących działalności firmy, w której pracuje. Nominowana za zaangażowanie w działania na rzecz tradycji miasta oraz wsparcie działań kulturalnych, a także za otwartość na mądre i ważne  inicjatywy społeczne. Udowadnia, że nawet centrum handlowe może być miejscem promocji kultury i sztuki oraz inspirować poprzez udział w ciekawych wydarzeniach i debatach, dotyczących naszego miasta.

2 października, podczas Gali Finałowej, 10 pań nominowanych do tytułu Szczecinianki Roku 2014 zaprezentuje swoją działalność na rzecz miasta i jego mieszkańców, a laureatki otrzymają specjalne wyróżnienie.

Kto do tej pory otrzymał tytuł Szczecinianki Roku?

Laureatkami poprzednich plebiscytów były: Zofia Mirkiewicz (prezeska Stowarzyszenia „Zrozumieć" dla Osób z Niepełnosprawnością - 2010), Jolanta Kowalewska (dziennikarka Gazety Wyborczej - 2011), Dorota Korczyńska (prezeska Stowarzyszenia Rodzice Dla Szczecina - 2012), Maria Trojanowicz-Kasprzak (propagatorka metody tzw. globalnego czytania - 2013).  Czytelnicy Kuriera Szczecińskiego wybrali: Teresę Piątkiewicz (prezeskę Stowarzyszenia Społeczno-Ekologicznego Zwierzęcy Telefon Zaufania - 2010), Danutę Szyksznian-Ossowską  (legendarną łączniczkę AK - 2011), Ewę Ott-Kamińską (Dyrektorkę Artystyczną Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie” - 2012) oraz Marię Andrzejewską (prezeskę Fundacji Balet - 2013).

Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Kobiety Dla Szczecina i Regionu. 

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad plebiscytem.