inne

Zwiedzanie statku Nawigator XXI

foto: materiały prasowe

Gdzie?
nabrzeże przy Wałach Chrobrego
Kiedy?
Środa, 23.05.2018
O której godzinie?
14:00
Do kiedy?
Środa, 23.05.2018
Do której godziny?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
W roku 2018 mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigatorem XXI. W środę, 23 maja, zaplanowano obchody tej rocznicy. Z tej okazji mieszkańcy będą mogli wejść na pokład jednostki.

Świętowanie okrągłego jubileuszu Nawigatora XXI odbędzie się w najbliższą środę, 23 maja.

– Tę doniosłą okazję postanowiliśmy uczcić w znakomitym gronie – załóg, władz miasta, uczelni, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską – wymienia Weronika Bulicz, rzecznik prasowy Akademii Morskiej w Szczecinie. – A skoro to urodziny naszego statku – nie może zabraknąć szczególnego gościa, jakim jest bliźniacza jednostka Nawigatora XXI – do Szczecina na tę okoliczność przypłynie Horyzont II z Akademii Morskiej w Gdyni – informuje.

Co w programie uroczystości?

W środę, 23 maja, o godz. 11:40 Nawigator XXI wejdzie do portu w asyście holowników i zacumuje u stóp Wałów Chrobrego. Na jego pokładzie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu AM, a Prezydent Piotr Krzystek przekaże załodze banderę Szczecina. Zaplanowano też rozdanie dorocznych nagród Wilka Morskiego, przyznawanych tradycyjnie osobowości związanej z morzem oraz studentowi Akademii Morskiej w Szczecinie.

Pokłady otwarte dla mieszkańców

Po oficjalnej uroczystości, jednostki obu Akademii Morskich – Horyzont II oraz Nawigator XXI zostaną otwarte dla szczecinian i turystów, chcących osobiście postawić stopę na pokładzie statku. Nawigator XXI będzie dostępny 23 maja między 14:00 a 18:00.

Nawigator XXI od lat służy celom szkoleniowym i badaniom naukowym. Wrósł też w rzeczywistość Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta. Kontrakt na budowę tej jednostki podpisano 12 listopada 1996 r., a 14 marca następnego roku położono stępkę. Nazwę jednostki wyłoniono w ramach konkursu. Uroczyste wodowanie statku odbyło się 24 maja 1997 r. w Gdańskiej Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego. Matką chrzestną została Jolanta Kwaśniewska, żona ówczesnego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. Uroczyste podniesienie bandery na m/s Nawigator XXI odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim, u podnóża Wałów Chrobrego. W swoją pierwszą, dziewiczą podróż statek wyruszył 18 lutego 1998 r. do Lubeki.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję