spotkania inne

Zielony wolontariat [program]

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 07.12.2018
O której godzinie?
12:00
Do kiedy?
Sobota, 08.12.2018
Do której godziny?
16:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Przyjęty przez Organizację Narodów Zjednoczonych zbiór dążeń współczesnego świata, określony jako Cele Zrównoważonego Rozwoju i zamknięty w Agendzie 2030, dąży do niwelowania nierówności społecznych, walki z biedą, utrzymania planety w dobrej kondycji oraz do stabilności regionalnej i globalnej. Komisja Europejska dąży do realizacji 17 przyjętych przez ONZ celów za pośrednictwem realizacji 10 priorytetów, których zasięg wpływa na regulacje prawne na terenie UE. Jak międzynarodowe i sub-regionalne partnerstwa łączą się z wolontariatem i życiem młodzieży w naszym regionie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć 7-8 grudnia podczas wydarzenia Zielony Wolontariat.

Unia Europejska odgrywa istotną rolę w kształtowaniu programu działań na rzecz globalnego zrównoważonego rozwoju. Program działań stanowi zobowiązanie do zlikwidowania ubóstwa i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju na całym świecie do 2030 r. oraz zapewnienia, aby w działaniach tych nikt nie został pominięty. Unia Europejska nieustannie współpracuje z przywódcami wszystkich krajów członkowskich i wspólnie z nimi z Parlamentem Europejskim oraz innymi instytucjami europejskimi, organizacjami międzynarodowymi dąży do uświadomienia obywatelom, że 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 związanych z nimi wartości docelowych są powszechnie obowiązujące i powiązane ze sobą nawzajem, oraz że pokój, bezpieczeństwo, sprawiedliwość dla wszystkich oraz włączenie społeczne dotyczą każdego mieszkańca Europy i muszą być osiągane nie tylko indywidualnie, ale też powinny się nawzajem wzmacniać.

Spotkanie w Szczecinie: W jaki sposób możemy odnajdywać Cele Zrównoważonego Rozwoju na co dzień i pracować na rzecz ich realizacji? Wiele lokalnych organizacji działa według wytycznych zawartych w Agendzie 2030. Również w Szczecinie spotykamy aktywistki i aktywistów, którzy każdego dnia dążą do równości, pokoju i respektowania godności ludzkiej. 7 grudnia zapraszamy do spotkania z przedstawicielami tych organizacji, do zamienienia słowa z tymi, którzy już działają i zainspirowania się do tworzenia własnych idei. 8 grudnia zapraszamy natomiast do spróbowania swoich sił w dążeniu do realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez udział w wolontariacie w wybranych organizacjach.

Program:

ZIELONY WOLONTARIAT

7-8 grudnia 2018 r., Piwnica Kany / Szczecin

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, obowiązuje rejestracja. Formularz rejestracyjny (obowiązuje jeden formularz, prosimy o wskazanie elementów wydarzenia, którymi są Państwo zainteresowani):

piątek, 7 grudnia

12:00-15:00 – „Myśl globalnie, działaj regionalnie”. Warsztaty dla młodzieży, prowadzenie: Kamila Bieniecka

Czy „poproszę bez słomki” może zmienić moje otoczenie? Dlaczego warto patrzeć na świat choć trochę szerzej? Czy młodzież ma wpływ na międzynarodowe strategie i czy w 2030 roku będziemy z siebie dumni czy raczej zawstydzeni? Głównym celem warsztatów dla młodzieży jest zwrócenie uwagi na połączenie pomiędzy codziennym życiem nastolatków a Sustainalable Development Goals (Celami Zrównoważonego Rozwoju) i Baltic 2030 Action Plan (wdrażaniem SDGs w rejonie Morza Bałtyckiego).

Porozmawiamy o małych i wielkich krokach ku lepszemu, sile partnerstw oraz zwrócimy uwagę na wybory, których dokonujemy w sklepach odzieżowych . Zapraszamy osoby w wieku 13-18 lat. Prosimy o rejestrację na warsztaty tak szybko jak to możliwe. W ramach przygotowania do warsztatów uczestnicy otrzymają drogą mailową ćwiczenia, których rezultaty zaprezentują podczas warsztatów.

16:00-22:00 – Spotkanie z przedstawicielami organizacji + gotowanie + koncert / Piwnica Kany

1. Spotkanie z organizacjami, które prowadzą działalność zgodną z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Na scenie pojawią się organizacje ekologiczne, prozwierzęce, walczące o prawa kobiet, promujące aktywność obywatelską).

2. Wspólne gotowanie, które poprowadzi Gosia Rawa – lokalna aktywistka, koordynatorka programu „Wegański Szczecin”. Wspólne przygotowanie wegańskich potraw będzie połączone z rozmowami na temat ekologicznego trybu życia, korzyści płynących z wykluczenia produktów odzwierzęcych w diecie i wpływie hodowli zwierząt na masową skalę na środowisko.

3. Koncert – szczególy wkrótce.

sobota, 8 grudnia

Wolontariat w wybranej organizacji na terenie Szczecina.

 

Źródła informacji:

Cele Zrónoważonego Rozwoju (w języku polskim): http://www.un.org.pl/

The Baltic 2030 Action Plan (w języku angielskim I rosyjskim): http://www.cbss.org/endorsement-baltic-2030-action-plan-realising-vision/

ReGeneration 2030 (młode osoby z krajów bałtyckich pracujące na rzecz wdrażania SDGs): https://www.regeneration2030.org/

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję