imprezy cykliczne film

Zamkowe Noce Filmowe – „Po złoto”

fot. archiwum wSzczecinie.pl

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 22.07.2021
O której godzinie?
22:00
Za ile?
5 zł
Opis wydarzenia
Letnie projekcje filmowe na Zamku już od 13 lat cieszą się zainteresowaniem szczecinian i turystów. To ciekawe i ambitne kino. Repertuar obejmuje wszystkie gatunki filmowe od najnowszych produkcji fabularnych po dokumenty i animacje.

 

PO ZŁOTO / olimpijskie emocje

dokument, Polska 2020 (61 min)

Reżyseria Ksawery Szczepanik

Film o losach Władysława Kozakiewicza – wybitnego polskiego tyczkarza, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w roku 1980; autora spontanicznego gestu, którym poczęstował stronniczą sowiecką publiczność, przechodząc jednocześnie do historii. „Wał” Kozakiewicza stał się dla milionów Polaków symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu i światełkiem nadziei na przyszłość. Z upływem lat postać Władysława Kozakiewicza zatarła się w zbiorowej pamięci Polaków. Jedynym śladem jego osiągnięcia jest zakorzenione już w potocznej polszczyźnie powiedzenie „gest Kozakiewicza”. Film przypomni legendę wielkiego tyczkarza i jego starcie z sowieckim systemem podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. To historia zwykłego chłopaka ze wsi, który – pokonując wszelkie bariery – dociera na sportowy Olimp, po czym zostaje zeń zepchnięty i skazany na potępienie. Bohater z chluby PRL-u staje się ofiarą bezwzględnego systemu politycznego; choć przegrywa własne życie, to moralnie pokonuje swoich prześladowców i wygrywa miejsce w najnowszej historii Polski. „Po złoto” to film, który wyrasta poza sportowe ramy i zyskuje wymiar ponadczasowej przypowieści o gorzkiej cenie sukcesu.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję