imprezy cykliczne inne

Zamkowe Noce Filmowe. Kino pod chmurką na dziedzińcu Zamku [repertuar 2017]

foto: Beata Bogusławska / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 31.08.2017
O której godzinie?
22:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zamek Książąt Pomorskich już po raz dziesiąty organizuje letnie kino plenerowe. W urokliwej scenerii małego dziedzińca filmy będzie można oglądać przez całe wakacje. Projekcje zaplanowano we wtorkowe i czwartkowe wieczory o godz. 22:00.
Zamkowe Noce Filmowe 2017
Dziedziniec Menniczy Zamku
godz. 22.00, wstęp wolny

W przypadku niepogody – sala Kina Zamek; liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc (wejście A z dużego dziedzińca). Bezpłatne wejściówki będą do odbioru na recepcji przed Kinem „Zamek” na godzinę przed seansem.

Repertuar:
29 sierpnia, wtorek, godz. 22:00
Z podniesionym czołem
Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny


„Z podniesionym czołem” krytycy określają mianem zaangażowanego społecznie dramatu, który opowiada o zderzeniu zorganizowanego, państwowego systemu opiekuńczego z całkowitą samowolką, i walce o ustanowienie potrzebnych do skonsolidowania osobowości autorytetów. Pierwszy od 28 lat film otwarcia MFF w Cannes, wyreżyserowany przez kobietę. Jedną z głównych ról gra diwa francuskiego kina - Catherine Deneuve.

Życie nastoletniego Malony'ego to nie bajka. Od momentu, gdy w wieku 6 lat zostaje oddany przez matkę do domu dziecka, ciągle trafia przed sąd dla nieletnich, sprawiając mnóstwo kłopotów wychowawczych. W wyprostowaniu krętej drogi chłopca, próbują mu bezskutecznie pomóc Florence, urzędniczka zajmująca się sprawami dzieci oraz Yann, pracownik socjalny. Dopiero, gdy chłopak trafia do poprawczaka, spotyka tam dziewczynę, która daje mu nadzieję na lepsze jutro.

31 sierpnia, czwartek, godz. 22:00
Zamek Szczeciński
Koniec spania
Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny


Projekcja specjalna połączona ze zwiedzaniem Zamku z przewodnikiem (zbiórka Dziedziniec Menniczy o godz. 21.00). Projekcję filmu „Zamek Szczeciński” poprzedzi film "Koniec spania" w reżyserii Ryszarda Ferenca.

„Zamek Szczeciński" powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i oraz opatrzony komentarzem historycznym. Przedstawione zdjęcia mają swój oryginalny kształt, bez ingerencji w kolejność rejestrowanych ujęć. Film zrealizowany został przy okazji obchodów 50-lecia zamkowego kina, a także przypadających w 2013 r. setnych urodzin autora dokumentu - Witolda Chromińskiego. Pierwotny, niemy materiał filmowy, składający się ze wspomnianych wyżej trzech taśm, trwa łącznie niewiele ponad 24 minuty, a uzupełniony, z dopasowanymi do narracji dodatkowymi ilustracjami, utworzył dokument ponad 30-minutowy.

Duża część filmu ukazuje Zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina - zrujnowane albo niemal opustoszałe. -W dniu wybuchu II wojny światowej życie w niemieckim Szczecinie zaczęły regulować liczne wojskowe nakazy i zakazy, m.in. racjonowanie żywności i nocne zaciemnienie - brzmi komentarz w filmie „Zamek Szczeciński". - Pierwsze brytyjskie bomby spadły na Szczecin w czerwcu 1940 r. Potem lawinowo zaczęła rosnąć liczba nalotów brytyjskich i amerykańskich, niszczących głównie nadodrzańskie i leżące w innych dzielnicach obiekty przemysłowe. Najdotkliwsze okazały się sierpniowe naloty w 1944 roku. Skoncentrowane jeden za drugim, wywołały w rejonach upadku i wybuchu bomb, tzw. burze ogniowe, które, wskutek pochłaniania tlenu z otoczenia, tworzyły kule ogniowe, poruszające się z olbrzymią prędkością i wypalające wszystko, co spotykały po drodze, nawet beton, co widoczne było do niedawna w otoczeniu katedry. Po zrzuceniu bomb benzolowych płonęła nawet rzeka Odra... Unikatową wartość filmu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego. Daje również możliwość zaobserwowania, jak bardzo zmieniły się techniki budowlane. Wielki autorytet kilku pokoleń szczecińskich architektów profesor Stanisław Latour, wraz z zespołem, przystąpił do odbudowy 21 lutego 1958 roku, a otwarcie skrzydła nastąpiło 23 października 1959 r. Ujęcia centrum Szczecina wprawią widzów w duże zdumienie i podziw dla wysiłku przywracania miasta do życia. Oprócz Zamku można ujrzeć m.in. katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy - Konzerthaus jeszcze przed powojenną rozbiórką, prawie zrównany z ziemią teren w pobliżu placu Rodła, świeżo oddany do użytku w 1959 roku odbudowany Most Długi.

"Koniec spania"
Film został wyróżniony nagrodą Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - Barbary Igielskiej podczas Szczecin European Film Festival '16

Ryszard Ferenc związany jest z produkcją filmową od ponad 30 lat temu. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów filmowych. Reżyser współpracował z Telewizją Polską. "Koniec spania" jest filmową impresją pokazującą z przymrużeniem oka życiowe relacje pomiędzy owadami zamieszkującymi krzew jaśminowca. Film został zrealizowany w warunkach plenerowych, bez naruszania naturalnego środowiska owadów.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję