XVII Wiosenne Koncerty Gitarowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 28.03.2014
O której godzinie?
00:00
Do kiedy?
Sobota, 29.03.2014
Do której godziny?
23:00
Za ile?
30 zł normalny, 20 zł ulgowy na pojedynczy koncert, sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej (Restauracja Zamkowa)
Opis wydarzenia
Siedemnasta już edycja Wiosennych Koncertów Gitarowych odbędzie się w dniach 28 - 30 marca 2014, choć siłą rzeczy - ze względu na remont zamkowych wnętrz - w wersji nieco skromniejszej pod względem ilości koncertów i w sali dotąd do celów koncertowych nie wykorzystywanej. W tym roku gitara klasyczna rozbrzmiewać będzie bowiem w sali królowej Katarzyny Leszczyńskiej. Oczywiście impreza o takiej tradycji, do uczestnictwa w której zaproszenie przyjmowali najwybitniejsi wirtuozi gitary, wśród nich Anielo Desiderio, Odair Assad, Ricardo Gallen, Marcin Dylla i wielu innych, gwarantuje najwyższy poziom artystyczny i bardzo urozmaicony program. Tak będzie i tym razem.

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl koncertów promujących muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 roku. Co roku w okresie wiosennym Zamek oferuje szczecińskim melomanom kilka koncertów dających szansę zapoznania się z szerokimi możliwościami gitary: klasycznej, jazzowej i akustycznej. Obok recitali solowych można podziwiać jej brzmienie w zespołach gitarowych, czy w zestawieniu z innymi instrumentami.

Na zaproszenie organizatorów przyjeżdżają do Szczecina artyści reprezentujący najwyższy światowy poziom. W kilkunastoletniej historii festiwalu w salach koncertowych Zamku Książąt Pomorskich swoje interpretacje prezentowali artyści zagraniczni tj. Aniello Desiderio (Włochy), Zoran Dukić (Chorwacja), Ricardo Gallen (Francja), Duo Melis (Hiszpania Grecja), Carlo Marchione (Włochy), Joscho Stephan (Niemcy), David Qualey (USA) oraz gitarzyści polscy, tj. Marcin Dylla, Janusz Strobel, Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Anna i Łukasz Pietrzak, Robert Horna i wielu innych.

Kierownikiem artystycznym Wiosennych Koncertów Gitarowych jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.

Gitarowy weekend rozpocznie się od koncertu znakomitego szczecińskiego gitarzysty Jakuba Kościuszki, który wystąpi z włoską flecistką Ritą D'Arcangelo, niezwykle utalentowaną i utytułowaną, uhonorowaną m.in. prestiżową nagrodą Global Music Awards w Los Angeles - of Excellence. Nie ma chyba bardziej udanego zestawienia gitary z innym instrumentem jak właśnie z fletem, a repertuar, na który złożą się kompozycje twórców z kręgu kultury iberoamerykańskiej, jak również muzyka Franciszka Schuberta, dostarczy pełni wrażeń każdemu z melomanów, bez względu na muzyczne upodobania.

Kolejny koncert wprawi słuchaczy w odmienny nastrój, a to za sprawą trio jazzowego RH+, którego liderem jest niezwykle wszechstronny muzyk Robert Horna. Artystę tego oklaskiwaliśmy już w Szczecinie w solowych, typowo klasycznych recitalach. Najbliższa edycja festiwalu pozwoli nam odkryć jego improwizatorski talent. Aranżacje nastrojowych utworów Pata Metheny, Luisa Bonfy czy Charliego Hadena dowiodą, iż również w takim repertuarze ciepłe brzmienie gitary klasycznej jest niezastąpione.

Tradycją imprezy stała się promocja utalentowanych młodych wykonawców. Błażej Sudnikowicz i Daniel Egielman, studenci renomowanych uczelni (Akademii Muzycznej w Katowicach i Mozarteum w Salzburgu), którzy wystąpią w niedzielne południe, są laureatami wielu prestiżowych konkursów. Nagrody zdobywane na tych właśnie imprezach stały się przepustką do światowej kariery dla wielu uznanych dziś wykonawców. Studia Daniela Egielmana są finansowane ze środków „Stypendium im. Daniela Gabriela Fahrenheita” Prezydenta Miasta Gdańska.

Festiwal zamknie koncert „Latynoska noc”. Fantastyczni artyści - Łukasz Kuropaczewski (gitara), Maria Nowak (skrzypce), Karolina Jaroszewska (wiolonczela) i Maciej Frąckiewicz (akordeon) - z których każdy jest niekwestionowaną gwiazdą w swojej specjalności, zaprezentują m.in. cykl utworów Astora Piazzolli, argentyńskiego kompozytora uznanego za twórcę „tango nuevo”, stylu będącego nowym spojrzeniem na tę muzyczną formę. Cuatro Estaciones Porteñas (Cztery Pory Roku w Buenos Aires) to cykl inspirowany zarówno muzyką Antonio Vivaldiego jak i tangiem rozbrzmiewającym w zaułkach stolicy Argentyny.
Piotr Pałac

Program:

Program:

28 marca (piątek), godz. 18:00
sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej
bilety: 30 zł, ulgowe 20 zł

DUO D'ARCANGELO - KOŚCIUSZKO
Rita D'Arcangelo - flet
Jakub Kościuszko - gitara

W programie m.in. Franz Schubert, Joaquin Rodrigo i Mario Castelnuovo-Tedesco

Więcej informacji o koncercie...29 marca (sobota),  godz. 18:00
sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej
Bilety: 30 zł, ulgowe 20 zł

JAZZ TRIO RH+
Robert Horna - gitara
Janusz Lewandowski - kontrabas
Marek Wesołowski - perkusja

W programie m.in. Antonio Carlos Jobim, Cherlie Haden i Pat Metheny

Więcej informacji o koncercie...30 marca (niedziela), godz. 12:00
sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej
Bilety: 20 zł

Błażej Sudnikowicz - gitara
Daniel Egielman - gitara

W programie m.in. Johann Sebastian Bach, Manuel Maria Ponce i Federico Moreno Tórroba

Więcej informacji o koncercie...30 marca (niedziela), godz. 18:00
sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej
Bilety: 30 zł, ulgowe 20 zł

LATYNOSKA NOC
Łukasz Kuropaczewski - gitara
Maria Nowak - skrzypce
Karolina Jaroszewska - wiolonczela
Maciej Frąckiewicz - akordeon

W programie m.in. Manuel de Falla, Isaac Albéniz i Astor Piazzolla

Więcej informacji o koncercie...

foto: www.sxc.hu

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję