wystawy spotkania inne

XV-wieczne inkunabuły w nowej odsłonie

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
Książnica Pomorska, Sala im. Zbigniewa Herberta
Kiedy?
Czwartek, 07.12.2017
O której godzinie?
12:00
Do kiedy?
Czwartek, 14.12.2017
Do której godziny?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na prezentację dwóch XV-wiecznych inkunabułów, które w bieżącym roku poddane zostały zabiegom konserwatorskim. Prezentacja odbędzie się 7 grudnia 2017 r. o godz. 12.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta. Wstęp wolny! Księgi można będzie oglądać do 14 grudnia w godzinach otwarcia Czytelni Zbiorów Specjalnych.
Książnica Pomorska zrealizowała zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Zadanie obejmowało konserwację dwóch inkunabułów - zabytkowych ksiąg w języku łacińskim pochodzących z XV wieku.

Pierwsza z ksiąg, Pantheologia jest dziełem Raineriusa de Pisis i wydrukowana została w Wenecji w 1486 roku. Natomiast druga, Sermones, jest tekstem Johannesa de Werdeny z roku 1489, pochodzącym z drukarni strasburskiej. Pantheologia jest rodzajem teologicznej encyklopedii ujmującej ważniejsze pojęcia z tej dziedziny z przeznaczeniem na potrzeby dydaktyczne, zaś dzieło Johannesa de Werdeny to zbiór kazań przeznaczonych do wygłaszania w niedziele i święta. Dzieła te, posiadające ponad pięćsetletnią metrykę, nie nosiły dotąd śladów jakichkolwiek zabiegów konserwatorskich. Niewłaściwe przechowywanie i przemieszczanie owych ksiąg na przestrzeni wieków, odcisnęło na obu egzemplarzach swoje piętno.

Projekt renowacji, realizowany w tym roku, obejmował pełną konserwację kart w blokach obu ksiąg oraz rekonstrukcję opraw z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów z XV wieku wraz z odtworzeniem brakujących zapinek i klamer spinających blok. Tak więc, po prawie 530 latach od wydania, księgi odzyskały swój dawny blask.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję