wystawy

Wystawa „Za pan brat”

fot. materiały organizatora

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 01.07.2021
O której godzinie?
19:00
Do kiedy?
Niedziela, 26.09.2021
Do której godziny?
19:00
Za ile?
6/12 zł
Opis wydarzenia
Martina Smutná, artystka mieszkająca i pracująca w Pradze, uświadamia jak bliskie i niejednoznaczne może być pojęcie tragedii. Jednak nie tej przytłaczającej swoim ogromem.

 

W całym Bloku Wschodnim, współdzielącym wojenne okaleczenia oraz wspomnienia komunistycznej władzy, rozgrywają się podobne historie. W obrazach malarki dominuje fatyga i smutek jednej osoby, ludzkiego czynnika dużych historii. Smutná jest w tym przypadku pisarką, którą opisuje losy skromnych relacji, takich jak związek matki z córką, przyjaciół wpatrzonych w ekran smartfona. W celowo estetyzowanych przez artystkę obrazach omawiane są kwestie narzuconych reprezentacji i ról, nieswoich ciał, aż w końcu zmęczenia i gniewu, który, według artystki, jest przyczynkiem do emancypacji. Pojedyczne historie, ukryte w gładko kładzionej farbie, skaczą z tematu na temat, by finalnie stać się urzekającą i pozornie niewinną opowiastką o społecznych normach.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję