wystawy

Wystawa „... też Cię kocham”

fot. materiały organizatora

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 24.06.2021
O której godzinie?
19:00
Do kiedy?
Niedziela, 26.09.2021
Do której godziny?
19:00
Za ile?
6/12 zł
Opis wydarzenia
Monika Mamzeta, … też Cię kocham to wystawa podsumowująca 25 lat twórczości artystki, która jak sama mówi — tworzy sztukę kiedy jest problem. Nierzadko ma on podłoże polityczne, jednak najpoważniej robi się jak musi zmierzyć się właśnie ze zmianą.

 

Jest to historia o relacjach. Uczuciach i kryzysach. Doświadczeniu choroby i rozwodu oraz tym co jest między blizną po cesarce, a pępkiem. Jest to historia wielopokoleniowa opowiadana z kilku perspektyw, gdzie tłem są zarówno wiara, także w wymiarze liturgicznym; miłość, która przetrwa wszystko oraz nadzieja, która odchodzi na końcu. Prace Mamzety składają się z motywów, których połączenie staje się artystycznym oksymoronem. Najczęściej spotykanym punktem zderzenia jest dzieciństwo.

W pracy z 2003 r. Mamzeta deklaruje, że „jak dorośnie będzie dziewicą”. 7 lat później mierzy się ze szczególnym rodzajem dorosłości jaką jest doświadczenie choroby. Najpierw zachorowała mama, czego efektem jest praca plus/minus. Zaledwie kilka lat później motyw ten powrócił do Moniki jako jeden z zaproponowanych dla niej wzorów w konkursie Idzie RAK… będzie ZNAK ogłoszonym jesienią 2020 r. Dokładnie 5 lat po operacji Moniki.

Założenia były proste. Mamzeta wraz z Wall Gallery ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt tatuażu, który miał znaleźć się w miejscu po jej piersi(ach). Powołane zostało jury konkursu, które miało wyłonić zwycięski projekt. Nadesłano w sumie ponad 50 prac. Autorka słynnej „Blizny po matce” zrealizowała jeden z nich w lutym 2021 r. „Marker został zastąpiony tuszem” w pewien wymowny sposób kończąc wcześniejszy etap pisanek po ciele. Poszczególne fazy powstawania projektu oraz finał najnowszej pracy Mamzety premierowo można zobaczyć na wystawie w Trafostacji.

„… też Cię kocham” zostało podzielone na cztery części rozmieszczone na wszystkich piętrach instytucji i pomiędzy. Zabawa i zabawki, gry i symbole. Też takie językowe i wizualne. Działanie na zasadzie przewrotności, złudzenia i konwencji. Wszystko pokazane w charakterystycznej dla artystki formie. Na surowo.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję