wystawy

Wystawa monograficzna Rafała Olbińskiego

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 17.12.2021
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Niedziela, 27.02.2022
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4-6 zł
Opis wydarzenia
Blisko sto prac jednego najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich twórców, będzie można oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Rafał Olbiński to jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Ilustrator, grafik, malarz, scenograf, projektant. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego twórczość charakteryzuje indywidualny, niepowtarzalny styl z pogranicza symbolizmu i surrealizmu, pełen metafor, odniesień do literatury i sztuki. Bogata wyobraźnia oraz świetna technika sprawiły, że Olbiński stał się bardzo popularny i zdobył jako jeden z niewielu polskich, współczesnych twórców międzynarodową sławę.

W Zamku zostanie zaprezentowanych około stu prac Rafała Olbińskiego. Wśród nich obrazy, rzeźby, plakaty i designerskie przedmioty a także wczesne prace artysty - projekty okładek dla kultowych czasopism i ilustracje do artykułów różnych periodyków z lat 70. i 80. XX wieku. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.

– To niebywała okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć dorobek artysty o tak międzynarodowym uznaniu, jakie ma Rafał Olbiński – mówi kurator wystawy z ramienia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Jolanta Rybkiewicz. – Jego prace podziwiać można w wielu renomowanych galeriach i muzeach m.in w Nowym Jorku, w Waszyngtonie czy w Osace. W Polsce w zasobach muzealnych znajdują się jedynie prace pojedyncze. Duża część obrazów, grafik i plakatów artysty znajduje się w zbiorach prywatnych.

Za swoją twórczość Rafał Olbiński uhonorowany został ponad 150 nagrodami, m.in. paryską „Prix Savignac” – międzynarodowym Oscarem za najbardziej znaczący plakat rok czy pierwszą nagrodą w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. Włoskie miasto Fondi przyznało Olbińskiemu nagrodę „Divina Giulia” za wybitny wkład w sztukę współczesną. W roku 2005 artysta został odznaczony medalem „Gloria Artis”, a w roku 2012 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję