wystawy

WYSTAWA: Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 16.06.2020
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Niedziela, 02.08.2020
Do której godziny?
18:00
Za ile?
4 i 6 zł
Opis wydarzenia
Książeczka „Łyżka za cholewą a widelec na stole” – mała kulinarna silva rerum stała się pretekstem do zaprezentowania ilustracji Mai Berezowskiej z komentarzami Magdaleny Samozwaniec i przepisami kulinarnymi autorstwa Stefanii i Tadeusza Przypkowskich.


Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole

Do 2 sierpnia (niedziela)

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Książeczka „Łyżka za cholewą a widelec na stole” – mała kulinarna silva rerum stała się pretekstem  do zaprezentowania ilustracji Mai Berezowskiej z komentarzami Magdaleny Samozwaniec i przepisami kulinarnymi autorstwa Stefanii i Tadeusza Przypkowskich. Rysunki Mai Berezowskiej pochodzą z kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Na wystawę składa się  25 oryginalnych ilustracji Mai Berezowskiej, które zostały opublikowane w wyborze w książce „Łyżka za cholewą a widelec na stole” (1972 r.). Książka, która jest wspólnym dziełem przyjaciół: Mai Berezowskiej, Stefanii i Tadeusza Przypkowskich oraz Magdaleny Samozwaniec jest zabawną kompilacją tekstów i rysunków obyczajowych, odnoszących się do szeroko rozumianej „sztuki kulinarnej”. Tadeusz Przypkowski w formie humorystycznej gawędy omawia obyczaje związane przygotowywaniem potraw i z ucztowaniem, a Stefania Przypkowska przywołuje polskie przepisy kulinarne „wypróbowane wielokrotnie w ostatnich co najmniej stu latach w rodzinach Przypkowskich, Ossowskich i Gawrońskich (…)”. Całość zilustrowana została frywolnymi rysunkami Mai Berezowskiej opatrzonymi poetycko-satyrycznymi komentarzami Magdaleny Samozwaniec.

 

Wystawy czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Bilety: 6 zł (normalne), 4 zł (ulgowe).

Jeden bilet wstępu upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw znajdujących się w Galerii Gotyckiej, Galerii Przedmiotu i Galerii Wschodniej, a także Celi Czarownic (wejście J).

Uwaga! W dniach 25 i 26 lipca (sobota i niedziela) wystawy będą nieczynne.

 

Uwaga!

Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.: stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających i uczestników wydarzeń, konieczność dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (na wydarzeniach plenerowych). Szczegółowe informacje znajdują się regulaminach dotyczących bezpiecznego zwiedzania zamku, zasad zwiedzania wystaw oraz uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych. Wszystkie regulaminy oraz wzór oświadczenia o stanie zdrowia dostępne są na www.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I).

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję