wystawy wernisaże

WYSTAWA: Krew i cukier Bogny Burskiej

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 27.08.2020
O której godzinie?
19:00
Do kiedy?
Piątek, 02.10.2020
Do której godziny?
19:00
Za ile?
bilety 6 i 12 zł; na wernisaż oraz w każdą niedzielę wstęp bezpłatny
Opis wydarzenia
Wystawa "Krew i cukier" Bogny Burskiej to największy dotychczasowy pokaz prac artystki. Pokaz zestawia najnowsze prace Burskiej z wczesnymi, częściowo niepokazywanymi dotąd publicznie pracami, a także najbardziej charakterystycznymi dziełami z różnych okresów twórczości.

 

BOGNA BURSKA

"KREW I CUKIER"

PRACE 2001-2020

kurator: Stanisław Ruksza

wystawa: 27 sierpnia – 2 października 2020 r.

otwarcie: 27 sierpnia 2020 r. (czwartek) o 19:00

 

Artystka posługuje się wieloma formami wypowiedzi, tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, fotografie, malarstwo, wideo. Jej twórczość bywa czasem określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Dominującym wątkiem we wczesnych pracach Burskiej jest cielesność i jej percepcja. Od 2004 r. Burska analizuje język filmowego przekazu, jego relacje do obrazu i wpływ na wyobraźnię widza.

Burska zadebiutowała czerwonymi jak krew obrazami malowanymi dłońmi. Wykonywała też obrazy na szkle i odlewy z żywicy (np. dłonie) barwione na czerwono, czasami przepuszczała przez nie czerwoną wodę. Czerwień w jej pracach oznaczać może krew, ale jej symbolika jest wieloznaczna, kojarzy się z życiem, siłami witalnymi, a także ze śmiercią, przemocą, bólem i kobiecą fizjologią. Burska zestawia z sobą to, co piękne, z tym, co powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane.

Jej pierwsze, malarskie realizacje to kompozycje przypominające zakrzepłe smugi krwi. Burska aranżowała również wnętrza poprzez drobne, niepokojące interwencje i komponowała mozaikowe układy kolorowych, często krwawych i estetycznych, fotografii. Tworzyła filmy found footage, które ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych.

Bogna Burska nową wystawą powraca do malarstwa. W abstrakcyjnych, poetyckich obrazach, artystka pozostaje w kręgu organicznej problematyki, pokazując prace, w których dominantą estetyczną jest czerwień krwi i róż ciała. Artystka w TRAFO sięga też po inne media: tkaninę, grafikę według wymyślonej przez siebie techniki cukrografii, a całość prac z różnych okresów i wielu mediów składa się w wielopoziomową opowieść wizualną.

 

Bogna Burska (ur. 1974 r. w Warszawie) - malarka, fotografka, autorka instalacji, wideo, pisze teksty dramatyczne i reżyseruje. W 2001 roku uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza w warszawskiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku prof. ASP w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współpracuje ze Sztukami Społecznymi w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną Gniazdo i innych tekstów prezentowanych w galeriach sztuki i przestrzeniach teatralnychWystawia w kraju i za granicą.

Podziękowania: Pola Tyszowiecka, Kasia Łygońskia, Katka Blajchert/ CIACH Fryzjer, Sebastian Krok, Michał Szlaga i Rafał Żwirek

Współorganizatorem wystawy jest Gdańska Galeria Miejska – G4, gdzie ekspozycja będzie prezentowana w 2021 roku.

Komentarze
~Marek
14.09.2020 13:56

Ale syf w znaczeniu bez sensu, ta kobiecina nią miałaby NIGDY ŻADNEJ wystawcy gdyby w PL panował wolny i wyłącznie prywatny rynek Nikt NIGDY nie zapłaciłby nawet jednej złotówki aby oglądać te pseudo dzieła lub je kupić... Niestety w PL obowiązuje mecenat państwa i takie ludziki którzy są w hierarchi artystycznej a więc są wykładowcami w państwowych! szkołach artystycznych lub innymi pseudo artystami mają swoje wystawy niestety gdyby końcowy mecenas a więc przysłowiowy Kowalski decydował o istnieniub lub nieistnieniu tej pani to ona by nie istniała

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję