wystawy

WYSTAWA: Alma Mater Vilnensis - Uniwersytet Stefana Batorego

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 03.03.2020
O której godzinie?
12:00
Do kiedy?
Sobota, 04.04.2020
Do której godziny?
15:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na wernisaż "Alma Mater Vilnensis - Uniwersytet Stefana Batorego w 440. rocznicę założenia i 100. rocznicę reaktywacji" we wtorek 3 marca 2020 r. o godz. 12.00 (Sala im. Zbigniewa Herberta). Wernisaż uświetni występ młodzieży z Nowego Warpna, która wystąpi z przygotowanym przez Joannę Łosin programem poetycko-muzycznym.

 

Książnica Pomorska oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia - "Świteź", tradycyjnie każdego roku inaugurują Tydzień Kresowy, tzw. "Kaziuki" wystawą związaną tematycznie z Kresami Północno-Wschodnimi II Rzeczypospolitej. W tym roku tematem wystawy jest pierwsza wyższa uczelnia, jaka powstała na Kresach Wschodnich, powołana przez polskiego króla Stefana Batorego. W roku 1579 Stefan Batory przeznaczył znaczne fundusze na przekształcenie Kolegium Jezuitów w Wilnie w Akademię i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego (łac. Academia et Universitas Vilnensis Societatis Jesu). W 2019 roku minęła 440. rocznica założenia Uniwersytetu i 100. rocznica jego reaktywacji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na planszach wystawowych przedstawimy dzieje Uniwersytetu, a w gablotach zaprezentowane są dokumenty związane z uczelnią, które przywieźli ze sobą dawni mieszkańcy Wilna, przesiedleni po 1945 z Kresów na Ziemie Zachodnie.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję