spotkania

WYKŁAD: KUCHNIA STAROPOLSKA - Pomiędzy wyobrażeniem a faktami

foto: materiały prasowe Zamku

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 22.01.2020
O której godzinie?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wykład towarzyszący wystawie "O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach".

 

WYKŁAD: KUCHNIA STAROPOLSKA - Pomiędzy wyobrażeniem a faktami.

22 stycznia (środa), godz. 17

Galeria Gotycka (wejście J), wstęp wolny

 

Prowadzenie: Anna Sujecka

Wykład towarzyszący wystawie "O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach". Współczesny pogląd na staropolskie zwyczaje kulinarne w większości opiera się o błędne wyobrażenia powojennych, spragnionych dobrobytu mieszkańców miast. Budując nową rzeczywistość w wyniszczonej wojnami Polsce wyobrażali oni sobie kuchnię przodków jako sutą, pełną kiełbas i zawiesistych zup. Tymczasem, współczesne badania nad historią gastronomii w Polsce przeczą powszechnie przyjętemu stereotypowi. Najstarsze źródła ukazują staropolską kuchnię jako postną – obfitującą w dania jarskie o zdumiewających zestawieniach smaków.

Anna Sujecka – historyk sztuki, pracownik merytoryczny Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, opiekun jednej z największych w Europie kolekcji sztućców specjalistycznych, autorka wystaw i publikacji poświęconych historii kulinariów i zwyczajów gastronomicznych.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję