Gdzie i kiedy?
Od: poniedziałek, 1 maja 2023, 12:00
Do: piątek, 5 maja 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
1. Pierwsze dni maja zwiastują liczne atrakcje na Zamku zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych. W poniedziałek Dziedziniec Menniczy zamieni się w dmuchane wesołe miasteczko, a na Dużym Dziedzińcu odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej. Kolejne dni poświęcone zostaną postaci Bogusława X. W programie opowieści i legendy o słynnym Gryficie oraz historyczne widowisko plenerowe. Będzie można spróbować kuchni średniowiecznej i posłuchać muzyki z tego okresu. Majówka zakończy się mocnym, rockowym akcentem – koncertem zespołów House of Death oraz The Bullseyes.

1 maja (poniedziałek)

DMUCHANE WESOŁE MIASTECZKO

Dziedziniec Menniczy

godz. 12:00-18:00

Zabawy manualne, wata cukrowa, popcorn

KONCERT MAJKI JEŻOWSKIEJ

godz. 16:00

Majka Jeżowska – obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Producentka muzyczna, autorka przebojów takich jak: „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Kolorowe dzieci”, „Laleczka z saskiej porcelany”, „On nie kochał nas” (duet z Krystyną Prońko), „Kolor serca” (pierwszy hymn WOŚP), na których „wychowała” kilka pokoleń słuchaczy. Zadebiutowała na początku lat 80., już podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma Platynową Płytę i kilka Złotych Płyt. Wielokrotna laureatka festiwalu w Opolu. Zaangażowana w pomoc dzieciom i zwierzętom, odznaczona Orderem Uśmiechu, Ambasador Dobrej Woli UNICEF Polska, członek Rady Fundacji Ronalda McDonald’a.

W 2019 roku Majka Jeżowska wystąpiła na największym festiwalu muzycznym w Polsce Pol’And’Rock gromadząc pod sceną wielopokoleniowy tłum. Cytując Onet Muzyka: „Koncert Majki Jeżowskiej na Pol’and’Rocku w Kostrzynie nad Odrą był jednym z największych objawień w historii festiwalu. Piosenkarka i kompozytorka, znana przede wszystkim z przebojów pisanych z myślą o młodszych słuchaczach, zaprezentowała je w mocnym, rockowym wydaniu, przyciągając pod Małą Scenę około 150 tys. osób. Nie zabrakło pogo, „pokojowej ściany śmierci”, przesłania wolności i tolerancji oraz pozdrowień dla środowiska LGBT.” Wydarzenie zostało zarejestrowane na DVD i CD „Majka Jeżowska Pol’And’Rock Live”, które zostało nominowane do muzycznej nagrody Fryderyki w kategorii Album Roku rock.

Jest wokalistką wszechstronną. Jej głosu słuchamy także w soundtrack’ach filmów: „Kingsajz”, „Deja Vu”, „W pustyni i w puszczy”, „Królestwo Zielonej Polany”. Wydała także album symfoniczny „Bajkowo” z piosenkami z filmów Disney’a. Kolaboruje również ze sceną alternatywną (PRO8L3M „Piekło jest w nas”).

Majka Jeżowska – wokal

Marek Tarnowski – kier. muzyczny/instrumenty klawiszowe

Łukasz Stępniewicz – gitara solowa

Lena Romul – saksofon / klawisze

Michał Wąsik – gitara basowa

Mateusz Modrzejewski – perkusja

2 maja (wtorek), godz. 19:00-21:30

OPOWIEŚCI I HISTORIE, NIE TYLKO O BOGUSŁAWIE X WIELKIM

Duży Dziedziniec

Prowadzenie: Tomasz Wieczorek oraz Jacek Woch

Legendy i historie związane ze szczecińskim dworem przeniosą uczestników do czasów Księstwa Pomorskiego. Prowadzący wraz z dworskimi wesołkami przybliżą postać Bogusława X Wielkiego – młode lata księcia, jego słynne polowania, podróż do Ziemi Świętej czy morską wyprawę i walkę z piratami. Średniowieczne utwory zaprezentuje Zespół Muzyki Dawnej INTEGRI.

W programie także prezentacja kuchni historycznej, degustacja potraw z epoki (przygotowanych w warunkach zbliżonych do historycznych – ognisko i trójnóg) oraz opowieści o tajnikach dawnej kuchni i obyczajach związanych ze spożywaniem posiłków.

Godz. 21:00 – fire show w wykonaniu grupy Febris.

 

3 maja (środa), godz. 15:00

WIDOWISKO PLENEROWE. WSPOMNIENIE O BOGUSŁAWIE X WIELKIM

Zbiórka uczestników przy pomniku Bogusława X Wielkiego i Anny Jagiellonki (ul. Korsarzy)

Z okazji Roku Księcia Bogusława X Wielkiego Zamek zaprasza na plenerowe historyczne widowisko teatralne, prezentujące wątki z życia Gryfity na przestrzeni lat jego panowania w Księstwie Pomorskim, m.in: pierwsze spotkanie Bogusława X Wielkiego z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka; wspomnienie uroczystości weselnych i turniejów rycerskich czy wyprawy do Ziemi Świętej.

Po zakończeniu widowiska o godz. 16:00 – koncert Zespołu Muzyki Dawnej The Medievals.

 

5 maja (piątek), godz. 18:00

KONCERTY HOUSE OF DEATH, THE BULLSEYES

HOUSE OF DEATH to zespół grający ciężkiego rocka założony w marcu 2019 roku. Na czele tej doskonałej hardrockowej machiny niezmiennie stoi charyzmatyczny Juan Carlos Cano z Meksyku, a skład uzupełniają: gitarzyści Jarek Chilkiewicz z grupy Piotra Cugowskiego i Adam Bielczuk z Anti Tank Nun. Na basie gra lider legendarnego Quo Vadis – Tomasz „Skaya” Skuza. „Maszynę do robienia grzmotu” obsługuje niepowtarzalny Szymon „Sajmon” Synówka (My Riot).

Na koncercie w Zamku House of Death zaprezentuje prapremierowo materiał z nadchodzącego, drugiego albumu „Into The Fire” i utwory z doskonale przyjętego debiutu „Midnight Special”.

THE BULLSEYES – zwycięzcy Jarocińskich Rytmów Młodych 2022 i finaliści nagrody SANKI Gazety Wyborczej, „gorącokrwisty rockowy duet” z wielkopolskiego Leszna.

Darek Łukasik na gitarze, Mateusz Jarząbek na perkusji, wspólnie pragną „skrócić dystans i otulić świat muzyką, która czerpie jednocześnie z garażowego rocka i zwięzłej, futurystycznej produkcji”. Rezultatem jest kompaktowe rockowe brzmienie z punkowym duchem, które zaopatruje przyspieszający świat w intensywne bodźce. Czerwona tarcza w logo zespołu idealnie prezentuje ich muzyczną misje. Bez wypełniaczy, do celu, z olbrzymią dawką energii. Do tego hiperbolizowane teksty bazujące na obserwacjach psychologicznych, niejednokrotnie oprawione wyjątkowym poczuciem humoru. Muzycznie The Bullseyes przypadnie do gustu fanom twórczości Twenty One Pilots, The Black Keys, Arctic Monkeys, Jack White, Gorillaz, The Beatles, Nirvana czy Måneskin.