Gdzie i kiedy?
Łąka Kany
Od: wtorek, 23 maja 2023, 20:00
Do: czwartek, 25 maja 2023, 23:00
Za ile?
darmowe
W dniach 23-25 maja Łąka Kany zamieni się w plenerowe kino. Przez trzy dni na ekranie królować będą filmy dokumentalne o tematyce ekologicznej. Towarzyszyć będą im spotkania z zaproszonymi gośćmi. A to wszystko w ramach 2. Przeglądu Kina Klimatycznego.

Pierwsza edycja Przeglądu, która odbyła się pod koniec 2021 r., skupiała się przede wszystkim na temacie kryzysu klimatycznego i związanego z nim aktywizmu młodych ludzi. „Druga odsłona Przeglądu kina klimatycznego będzie okazją, by przyjrzeć się bardziej różnorodnym zagadnieniom” - mówi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, organizującego wydarzenie. „Wszystkie jednak dotyczyć będą wyzwań ekologicznych, przed którymi stoimy jako społeczeństwo” – dodaje. Filmy prezentowane były na wielu festiwalach, w tym podczas ubiegłorocznej odsłony Millenium Doc Against Gravity – najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami organizacji i inicjatyw, działających na różnych obszarach troski o nasz ekosystem.

Wtorek, czyli pierwszy dzień Przeglądu to okazja, by poznać historię Simony Kossak – pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki, która w latach 70. mieszkała otoczona dzikimi zwierzętami w Puszczy Białowieskiej. Film „Simona” to nie tylko dokument o jej życiu, ale też przede wszystkim opowieść o tym, jak i dlaczego powinniśmy troszczyć się o dziką przyrodę. Projekcję poprzedzi spotkanie z Marzeną Białowolską-Barnyk – prezeską Fundacji Dzikich Zwierząt, od ponad dekady zajmująca się rehabilitacją dzikich zwierząt i przywracaniem ich do naturalnego środowiska.

Z kolei w środę 24 maja na ekranie królować będzie Luna – tytułowa bohaterka filmu „Krowa”. Dokument jest obserwacją jej życia na farmie mlecznej i przeżywanych przez nią emocji. Gościem rozmowy przed filmem będzie Sebastian Bednarski ze szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA!, która w swoich działaniach często podejmuje temat losu zwierząt hodowlanych.

Zwieńczeniem drugiej edycji Przeglądu będzie projekcja filmu „Rzeka” – spektakularnej wizualnie produkcji o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej. W filmie wykorzystano zdjęcia z 39 krajów, wykonane przez najlepszych fotografów przyrody. Wprowadzeniem do filmu będzie spotkanie z przyrodnikiem Łukaszem Ławickim, reprezentanta inicjatywy na rzecz utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Wydarzenia rozpoczynać się będą o godz. 20:00, na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

„Prognozy na przyszły tydzień są optymistyczne, więc liczymy na dobrą pogodę w trakcie wydarzeń. Gdyby jednak natura zdecydowała się nam pokrzyżować szyki, pokazy przeniosą się do Piwnicy Kany. Dlatego warto śledzić aktualności w mediach społecznościowych”, zachęca Paulina Stok-Stocka.