SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY
22 sierpnia (czwartek), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Występuje: Agnieszka Przepiórska
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Bohaterka z podziwu godną determinacją przez całe życie z czymś się zmagała – z oczekiwaniami rodziny liczącej na to, że urodzi się chłopcem, z nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, z odrzuceniem, z własnym wyobrażeniem na temat szczęścia... Ostatecznie wybrała życie w odosobnieniu, pośród umiłowanej przyrody i zwierząt. W obronie ich praw walczyła do końca życia.
NAZYWAM SIĘ SZWEJK, JÓZEF SZWEJK
31 sierpnia (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Występuje: Mirosław Bieliński
Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących.
KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg
W teatralnej adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym...”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki. Dzięki wspaniałej literaturze śmiech widowni miesza się z głęboką refleksją. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.
KOLEGA MELA GIBSONA
21 września (sobota), godz. 19:00
Sala Kina Zamek/Duży Dziedziniec
Bilety: 30 zł
Reżyseria: Waldemar Patlewicz
Występuje: Adam Dzieciniak
Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie.
HISTORIA JAKUBA
22 września (niedziela), godz. 19:00
Goleniów, Teatr Brama
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Aldona Figura
Występuje: Łukasz Lewandowski
Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.
ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ
29 września (niedziela), godz. 19:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Tomasz Obara
Występuje: Piotr Cyrwus
Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?
NIE LUBIĘ PANA, PANIE FELLINI
26 października (sobota), godz.18:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Marek Koterski
Występuje: Małgorzata Bogańska
Biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów, takich jak ”La Strada”, „Niebieski ptak”, „Noce Cabirii” czy „Giulietta i duchy”. Cała narracja głównej bohaterki koncentruje się na jej uczuciach, a także niezwykle trudnych relacjach z Fellinim, zarówno na stopie zawodowej, jak i małżeńskiej. Spektakl staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim.
NIEDŹWIEDŹ WOJTEK
17 listopada (niedziela), godz. 18:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Aldona Figura
Występuje: Michał Piela
Ważny kawałek historii Polski, opowiedziany przez niedźwiedzia w ogrodzie zoologicznym. Ale to poważna opowieść - o Polsce, o narodzie. Bohater zastanawia się czym jest naród? Według jakich kategorii możemy mierzyć narodowość, skoro wśród dzielnych i odważnych polskich żołnierzy są z pochodzenia zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, Litwini czy Żydzi? Są także różne religie. To oddaje czystą prawdę o 2. Korpusie. To grupa młodych ludzi, którzy poświęcili się na - mówiąc nieco górnolotnie - ołtarzu historii. Ta opowieść jest więc zabawna, ale również tragiczna.
Komentarze
0