Gdzie i kiedy?
środa, 31 października 2018, 19:00
Za ile?
darmowe
Zapraszamy na niezapomnianą, wspólną zabawę z okazji celtyckiego święta Samhain. Jest to jedno z dwóch - obok Beltaine - najistotniejszych świąt w kulturze Celtów. Było oznaką końca lata i rozpoczynało odliczanie do zimy. Celtowie wierzyli, że w noc Samhain, a więc z 31 października na 1 listopada to najbardziej magiczna noc w roku. Święto to było prekursorem dzisiejszego Halloween. Zapraszamy 31 października od godziny 19.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Zapraszamy do pierwszej w Szczecinie, niezapomnianej, wspólnej zabawy z okazji celtyckiego święta Samhain. Jest to jedno z dwóch - obok Beltaine - najistotniejszych świąt w kulturze Celtów. Było oznaką końca lata i rozpoczynało odliczanie do zimy. Celtowie wierzyli, że w noc Samhain, a więc z 31 października na 1 listopada, zaciera się granica pomiędzy zaświatami a światem żywych, zaś duchy wędrują swobodnie po ziemi. Święto to było prekursorem dzisiejszego Halloween. Wydarzenie odbędzie się w Starej Rzeźni na Łasztowni 31 października. Start o godzinie 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Taneczna zabawa „Céilí”, czyli skoczne melodie, proste kroki i duża grupa tancerzy, jest wspaniałą propozycją na wspólne świętowanie i pozwoli przenieść się uczestnikom na jeden wieczór w magiczny i kolorowy świat Celtów.

- Impreza składać się będzie z koncertu muzyki celtyckiej w wykonaniu szczecińskiego zespołu Dair, prezentacji gry Wielkich Dud oraz zabawy tanecznej typu Céilidh, czyli tradycyjnej potańcówki korzeniami sięgającej Irlandii i Szkocji. Podczas zabawy tanecznej członkowie szczecińskiej grupy tańca irlandzkiego 'Celidon' prowadzić będą naukę tańców, tak że każdy z przybyłych gości na miejscu pozna kroki do konkretnych tańców. Po pierwsze przed nami dużo muzyki na żywo rodem z Irlandii i Szkocji, przez które na pewno przeniesiemy się w klimat szeroko pojętej celtyckości. Dodatkowo będzie okazja do nauki tradycyjnych tańców Céilidh, a następnie wspólnej zabawy do muzyki na żywo – zapowiada Witold Konopka, współorganizator wydarzenia.

Wydarzenie, które odbędzie się w Starej Rzeźni ma odwołania do dawnej kultury Celtów. Będzie bardzo mistycznie i magicznie, co znajdzie odzwierciedlenie zarówno w muzyce, tańcu, jak i opowieściach o celtyckich tradycjach:

- Celtyccy druidzi wierzyli, iż w Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom łatwiej było się przedostać do świata żywych. Celtowie gasili wszelkie ogniska, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne dla duchów. Sami ubierali się w stare i podarte ubrania, przez co nie mieli budzić zainteresowania wśród duchów. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa zaczęły zanikać obchody tego celtyckiego święta. W wielkim skrócie, wraz z biegiem lat już na przełomie XVII i XVIII w. zaczęto wracać do celtyckich zwyczajów, a następnie za sprawą irlandzkich emigrantów zmieniło się ono w dzisiejsze Halloween. Same potańcówki céilidh wykorzystywane były przez młodzież do szukania sobie partnerów i partnerek życiowych. Mimo że z czasem bardziej popularne stały się dyskoteki w klubach, tradycja w Irlandii i Szkocji jest nadal popularna. Zawsze towarzyszy zabawom muzyka na żywo. Potańcówki céilidh są organizowane także bardzo często na weselach w Irlandii i Szkocji, czy podczas wielu folkowych festiwali na całym świecie – dodaje Witold Konopka.

Impreza przeznaczona jest dla widowni w różnym przedziale wiekowym. Należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą wygodne obuwie i ubrania. Przyda się to zwłaszcza przy tańcach.

Wstęp całkowicie wolny!