Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
czwartek, 13 lutego 2025, 16:00
Za ile?
darmowe
W nocy z 12 na 13 lutego 1940 r. władze hitlerowskie przeprowadziły deportację do gett w Piaskach, Bełżycach i Głusku ponad 1100 Żydów mieszkających w Szczecinie. „Deportacja szczecińska” była pierwszą tego rodzaju akcją skierowaną przeciwko żydowskim obywatelom III Rzeszy.Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Oddział w Szczecinie, Książnica Pomorska i Archiwum Państwowe w Szczecinie zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie z okazji 85. rocznicy deportacji.

Program spotkania:

16:00 Zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Muralem Synagogi Szczecińskiej, ul. Dworcowa 8

16:30 Prezentacja wystawy „Obecność Nieobecnych” – Sala im. Zbigniewa Herberta

16:45 Spektakl poetycko-muzyczny „Przywracanie pamięci” w wykonaniu aktorki Anny Gielarowskiej i skrzypka Miszy Tsebrija

17:20 Wykład dr. hab. Eryka Krasuckiego „Jak do tego doszło? Deportacja Żydów ze Szczecina i jej pokłosie”

17:45 Wykład dr. hab. Pawła Guta „Akta i kennkarty żydowskich mieszkańców Szczecin do 1940 roku w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie”

18:10 Wykład Zygmunta Cywińskiego „Miejsca deportacji Żydów szczecińskich – stan obecny”