Gdzie i kiedy?
piątek, 28 lutego 2025, 17:00
Za ile?
obowiązują bezpłatne wejściówki
Filharmonia kontynuujemy projekt #1884, zapraszając na kolejne wydarzenie towarzyszące – spotkanie poświęcone roli Konzerthausu i Filharmonii w Szczecinie, kiedyś i dziś. Wzbogaci je pokazem archiwalnych zdjęć, które ukazują przemiany na Małopolskiej 48 na przestrzeni 140 lat.

Wieczór rozpoczniemy przypomnieniem pokazu mappingu 3D z października 2024 autorstwa Pushka Studio, pokazem archiwalnych fotografii i historycznych materiałów związanych z Konzerthausem. Miejski Konserwator Zabytków, Michał Dębowski, opowie o przedwojennej roli tego budynku w kulturalnym i społecznym życiu ówczesnego Stettina. Konzerthaus nie był bowiem tylko salą koncertową – w jego wnętrzach z powodzeniem funkcjonowały restauracje, winiarnia i piwiarnia, odbywały się spotkania towarzyskie, a orkiestra i muzycy występowali nie tylko w głównej sali, ale również w muszli koncertowej znajdującej się w sąsiadującym ogrodzie. Było to miejsce spotkań i rozwijania kultury.

Kolejnym punktem programu będzie rozmowa, w której wezmą udział zaproszeni goście i eksperci z dziedziny kultury, sztuki i architektury. Będzie to okazja do refleksji nad zmianą funkcji (a może nie?), jaką umiejscowiony przy Małopolskiej 48 gmach pełnił na przestrzeni lat. Czy współczesna Filharmonia w Szczecinie jest dziś miejscem o podobnym znaczeniu, co dawny Konzerthaus? Jaką rolę w kształtowaniu tożsamości regionu pełniła i pełni muzyka? To tylko niektóre z pytań, na które spróbujemy wspólnie odpowiedzieć.

Projekt #1884 to polsko-niemiecki projekt o charakterze transgranicznym, realizowany we współpracy z partnerami z Niemiec. Z dwiema instytucjami Filharmonia już współpracowała przy polsko – niemieckich inicjatywach, a są to Klasztor Dominikanów w Prenzlau oraz Musikverein Pasewalk. Trzy instytucje dołączyły do transgranicznej współpracy przy okazji tego projektu, a są to: Miasto Hanzeatyckie Anklam, Tourismusverein Preznlau e.V. oraz Kulturverein Die Brucke e.V. Schwedt (Oder). Dzięki zaangażowaniu ekspertów i nowoczesnych technologii pragniemy nie tylko przybliżyć wspólną historię, ale także promować integrację i dialog między mieszkańcami Euroregionu Pomerania.