spektakle i opery spotkania inne

Wokół "Lailonii" - spektakle (98, 99 i SETNY!), projekcje filmów, miniwykłady, spotkania, rozmowy [program]

foto: Karolina Machowicz / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 11.01.2019
O której godzinie?
18:00
Do kiedy?
Niedziela, 13.01.2019
Do której godziny?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
To będzie wyjątkowy weekend w Teatrze Kana, podczas którego wznowimy nie graną przez kilka lat już "Lailonię"; wznowimy ją jedynie na trzy grania - trzy wyjątkowe grania: 98, 99 i SETNE. To jedyny weekend w tym roku, podczas którego obejrzeć będzie można spektakl. W ten sposób rozpoczniemy cykl OKNO - ZBLIŻENIA. GŁOSY KANY, który, w ramach czterdziestolecia Ośrodka Teatralnego Kana, na przestrzeni całego roku przybliżał będzie Widzom nasze wieloletnie zmagania artystyczne. Gorąco zapraszamy do uczestnictwa (spektakle, niespodzianki, projekcje filmów, miniwykłady, spotkania, rozmowy) w edycji WOKÓŁ "LAILONII" między 11 a 13 stycznia!

Tym razem (w ciągu całego 2019 roku) w ramach OKNA będziemy dzielić się z Wami własnym doświadczeniem – doświadczeniem zespołu, który wyznacza kierunki, tematy, obszary i formy pojawiające się na scenie Kany. Nasi widzowie znają je z pojedynczych wydarzeń, z których żadne nie jest jednak przypadkowe: jest częścią większej całości i etapem drogi, którą wspólnie idziemy.

Większość z nas działa w Kanie od co najmniej kilkanastu lat. Sama Kana (licząc od pierwszego wyreżyserowanego przez Zygmunta Duczyńskiego przedstawienia) ma już lat czterdzieści. Każdy z nas w Kanie dorastał, dojrzewał, uczył się teatru. Każdy – zwłaszcza w momencie, kiedy zabrakło lidera − podejmował decyzję o tym, żeby ciągle ją tworzyć.

Nasza obecna tożsamość, wszystko, co w tej chwili robimy, jest wypadkową tego, kim jesteśmy, czego szukamy, jakie pytania sobie zadajemy. Jest też częścią procesu, któremu zawierzyliśmy, że się staje. Przez wiele lat uczyliśmy się od gości OKNA – zapraszaliśmy tych, których byliśmy ciekawi, którzy pokazali nam wielość ścieżek. Teraz czujemy, że warto sprawdzić, co się nam wszystkim (w nas wszystkich) przez te lata wydarzyło. Tegoroczne OKNO będzie więc poświęcone Głosom Kany. Będziemy uczyć się od siebie nawzajem.

Przez spotkania, prezentacje, warsztaty, pokazy spróbujemy przybliżyć cztery najważniejsze linie tematyczne określające kierunki i wybory artystyczno-programowe twórców związanych z Ośrodkiem Teatralnym Kana: Linię Spektakli, Dokumentu, Społeczno-Artystyczną i Wokół Tradycji. Styczeń dedykujemy pierwszej odsłonie Linii Spektakli, którą poświęcimy „Lailonii“. To będzie bardzo wyjątkowy i odświętny czas, ponieważ spektakl zagramy dla Państwa po raz setny. Spotkamy się także podczas wykładów, dyskusji, projekcji filmów – wszystko wokół „Lailonii“.

ROZKŁAD JAZDY:

11 stycznia

godzina 18: pokaz filmów, scen. Jan Zamojski: Jak szukaliśmy Lailonii (reż. Jacek Adamczak), O zabawkach dla dzieci (reż. Hieronim Neumann), Piękna twarz (reż. Maciej Wojtyszko), Piwnica Kany, wstęp wolny

godzina 19: Lailonia, 98 granie spektaklu, Teatr Kana

godzina 20.30: Jak szukaliśmy Lailonii, spotkanie z reżyserem spektaklu Mateuszem Przyłęckim i zespołem, Teatr Kana, wstęp wolny

12 stycznia

godzina 10: warsztaty z Mateuszem Przyłęckim, Teatr Kana

godzina 18: wykład Jana Zamojskiego o Bajkach z Lailonii Leszka Kołakowskiego, część I, Piwnica Kany, wstęp wolny

godzina 18.25: pokaz filmów, scen. Jan Zamojski: O sławnym człowieku (reż. Krzysztof Kiwerski), O Wielkim wstydzie (reż. Jacek Adamczak), Piwnica Kany, wstęp wolny

godzina 19: Lailonia, 99 granie spektaklu wraz z niespodziankami, Teatr Kana

godzina 20.30: Czy Japonia to Lailonia, projekcja krótkiej filmowej akcji performatywnej oraz spotkanie z udziałem Jana Zamojskiego i zespołem biorącym udział w projekcie, opowieści o Lailonii w Tokio i Pekinie, Teatr Kana, wstęp wolny

13 stycznia

godzina 10: warsztaty z Mateuszem Przyłęckim, Teatr Kana

godzina 16: wykład Jana Zamojskiego o Bajkach z Lailonii Leszka Kołakowskiego, część II, Piwnica Kany, wstęp wolny

godzina 16.25: pokaz filmów, scen. Jan Zamojski: Jak bóg Maior utracił tron (reż. Piotr Muszalski, Paweł Walicki), O największej kłótni (reż. Zbigniew Kotecki), Piwnica Kany, wstęp wolny

godzina 17: Lailonia, 100 granie spektaklu wraz z niespodziankami, Teatr Kana

 

„Lailonia“

spektakl na motywach zbioru „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki“ Leszka Kołakowskiego

Spektakl zrealizowany przez zespół Teatru Kana (premiera: wrzesień 2009) uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Posługując się w bardzo przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją „teatru w teatrze”, pokazuje zagubienie człowieka i bezradność wobec świata wartości.

Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra" 2010 w Toruniu). Było prezentowane na 26 festiwalach w kraju i za granicą.

wykład Jana Zamojskiego o „Bajkach z Lailonii” Leszka Kołakowskiego

„Czternaście bajek z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego to cykl filmów animowanych, zrealizowany w różnych technikach animacji przez Macieja Wojtyszkę, Jacka Adamczaka, Jacka Kasprzyckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Hieronima Neumanna, Marka Serafińskiego, Piotra Muszalskiego, Pawła Walickiego, Łukasza Słuszkiewicza, Zbigniewa Koteckiego, Tamarę Sorbian oraz Marka Luzara. Pomysłodawcą adaptacji i autorem scenariuszy jest Jan Zamojski. Autorem czołówki cyklu jest Piotr Dumała. Producentem jest TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Filmy były prezentowane na ponad 70 festiwalach krajowych i zagranicznych, gdzie zdobyły 32 nagrody.

Jak szukaliśmy Lailonii

Spotkanie z reżyserem spektaklu Mateuszem Przyłęckim i zespołem. Otwarta prezentacja metod pracy. Rozmowa o przełomowym okresie życia Teatru, pracy nad spektaklem, o poszukiwaniu nowej formy i języka scenicznego, o problemach i przygodach, sukcesach i rozczarowaniach oraz refleksji po 10 latach grania spektaklu.

Czy Japonia to Lailonia

Spotkanie z udziałem Jana Zamojskiego poświęcone relacji z wizyty Teatru Kana w dwóch azjatyckich stolicach: Tokio i Pekinie w grudniu 2011 roku, z projekcją krótkiej filmowej akcji performatywnej „Czy Japonia to Lailonia“ oraz miniwykład Jana Zamojskiego o różnych realizacjach w Polsce, których inspiracją były "Bajki" Leszka Kołakowskiego.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję