wystawy wernisaże

Wojna wyrysowana kredką

fot. archiwum wSzczecinie.pl

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Piątek, 01.07.2022
O której godzinie?
12:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Co czujesz, kiedy nic nie mówisz? O czym myślisz, gdy patrzysz na mnie swoim smutnym, zmęczonym wzrokiem? Czego doświadczyłeś w ostatnich dniach? – to tylko część pytań, które krążyły w myślach naszych psychologów i pedagogów zaangażowanych w pomoc dzieciom z Ukrainy.

 

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie zaoferowało swoje wsparcie rodzinom szukającym schronienia na Pomorzu Zachodnim. W pierwszym etapie, kiedy to w Szczecinie i regionie pojawiły się pierwsze dzieci - przerażone i zdezorientowane trwającą w Ukrainie wojną, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci postanowiło otoczyć je troskliwą opieką i wsparciem profesjonalnej kadry składającej się z psychologów, pedagogów, wychowawców, którzy od lat działają w naszej organizacji. Do pomocy zgłosiło się również wielu wolontariuszy z Ukrainy.

Tworząc bezpieczne, kolorowe i pełne empatii miejsca dla najmłodszych, z każdym dniem przybywało prac artystycznych, na których dzieci oddawały cały wachlarz towarzyszących im emocji.

– Gromadziliśmy wszystkie rysunki. Kolekcjonowaliśmy te pełne nadziei, wdzięczności, mówiące o jedności dwóch narodów, ale również te wyrażające strach, złość, niepewność i tęsknotę. Kolekcjonowaliśmy rysunki, które dzieci pozostawiły w naszych punktach opieki w Szczecinie i Stargardzie, ale również w punktach recepcyjnych przy ul. Sowińskiego i al. Piastów. Łącznie zaprezentujemy 51 prac, które zostały podzielone na sześć kategorii obrazujących różne emocje i odczucia dzieci, które przeżyły wojnę: „Obrazy wojny”, „Nadzieja umiera w nas ostatnia”, „Wojna = nienawiść i wykluczenie”, „Przyjaźń w obliczu tragedii”, „Chwała Ukrainie!” oraz „Nadal ważne są nasze marzenia…” – mówi Angelika Muchowska, Rzecznik Prasowa Zachodniopomorskiego TPD.

Ekspozycja prezentowana będzie przez cały lipiec w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście A, parter). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję