imprezy cykliczne spotkania inne

Wielkie żarcie. Przegląd filmów o sztuce kulinarnej [repertuar]

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 20.11.2018
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Przegląd filmów, w których motywem przewodnim jest posiłek, sztuka kulinarna - rozumiane jako idea, sposób na życie, pasja. Tytuł cyklu z jednej strony odwołuje się do kultowego filmu z 1973 r. w reżyserii Marco Ferreri, a z drugiej stanowi przewrotną grę słów, nadając mu znaczenia zarówno strawy duchowej, jak i cielesnej.

Pikanterii spotkaniom nadadzą Krzysztof Spór - nagrodzony w 2017 r. nagrodą PISF-u za publicystykę filmową w internecie i Bolesław Sobolewski - ikona szczecińskich restauratorów, muzyk, autor kulinarnych audycji radiowych i współautor książki pt. „W szponach Gryfa. Szczecin i Pomorze Zachodnie - historia od kuchni", którzy wprowadzać będą widzów w świat filmu z perspektywy ducha i podniebienia, a artystyczno-kulinarne utarczki spowodują wkraczanie na nowe niebanalne przestrzenie.

W repertuarze przeglądu znalazły się produkcje, których motywem przewodnim jest sztuka kulinarna, wśród nich m.in.: komedia „Faceci od kuchni”, „Smak curry”, przepiękny „Kwiat wiśni i czerwona fasola”. Seanse będą się odbywały w Kinie Zamek w wybrane wtorkowe wieczory o godz. 18:00.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują bilety wolnego wstępu, które na godzinę przed danym seansem będą do odbioru w kasie Kina Zamek.

Repertuar przeglądu „Wielkie żarcie”:

25.09. / Faceci od kuchni / Reżyseria: Daniel Cohen

09.10. / Podróż na 100 stóp / Reżyseria: Lasse Hallström

16.10. / Szef / Reżyseria: Jon Favreau

30.10. / Soul Kitchen / Reżyseria: Fatih Akin

06.11. / Smak Curry / Reżyseria: Ritesh Batr

20.11. / Kwiat wiśni i czerwona fasola / Reżyseria: Naomi Kawase

Projekt dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję