koncerty

Wielcy Koncertmistrzowie: Maestro, maestro

foto: materiały prasowe

Gdzie?
dziedziniec Pałacu pod Globusem przy pl. Orła Białego 2
Kiedy?
Sobota, 20.05.2017
O której godzinie?
19:00
Za ile?
40 zł normalne i 25 zł ulgowe
Opis wydarzenia
Tym razem w cyklu Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orchestra i jej goście zademonstrują możliwości brzmieniowe instrumentów smyczkowych oraz saksofonu. Koncert w Noc Muzeów, 20 maja, o godz. 19:00 w Akademii Sztuki poprowadzi maestro Tomasz Tomaszewski.
Koncert "Maestro, maestro" będzie połączeniem wyrazistej, przenikliwej barwy skrzypiec i nosowego, jakby nieco przytłumionego głosu saksofonowego. Muzyków poprowadzi na skrzypcach maestro Tomasz Tomaszewski - pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, profesor Universität der Künste Berlin, prezydent powstałego z jego inicjatywy Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie, wielki przyjaciel i mentor Baltic Neopolis Orchestra.

Solo wystąpi Emanuel Salvador, opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach, m.in. z Brazylijską Orkiestrą Narodową, Florencką Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Krasnojarską czy Orkiestrą Radia Meksyk. Obecnie pełni funkcję koncertmistrza Baltic Neopolis Orchestra, a jako gościnny koncertmistrz współpracuje również z Hiszpańska Orkiestrą Narodową, Seol Classical Players i orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej.

Na saksofonie, jako najlepszy absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w roku akademickim 2016/2017, wystąpi Mateusz Sawicki.

W programie – muzyczne szczyty i hity. Na początek Serenada op. 2 Mieczysława Karłowicza, uwielbiającego góry, wśród których znalazł swój przedwczesny koniec. Na zakończenie – Orawa Wojciecha Kilara, a więc esencja muzyki góralskiej, wydestylowana przez kompozytora urodzonego we Lwowie, a mieszkającego po 1945 roku w Katowicach. A pomiędzy tymi kompozycjami dwóch Polaków rozciąga się, niczym południk, linia od Szwecji do Argentyny, łącząc utwory Erlana von Kocha (autora m.in. muzyki do wczesnych filmów Ingmara Bergmana) i Claudii Montero (dwukrotnej laureatki Latin Grammy).

Koncert po raz pierwszy odbędzie się na dziedzińcu Pałacu pod Globusem w Akademii Sztuki, jednak w razie niepogody zostanie przeniesiony do sąsiadującej z Akademią sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Staromłyńskiej 13.

Bilety w cenie 40 zł i 25 zł są do nabycia na stronie www.bilety.fm oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury i Trafostacji Sztuki.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję