spotkania inne

Weekend Księgarń Kameralnych w FiCe [program atrakcji]

freeimages.com

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 22.04.2017
O której godzinie?
11:00
Do kiedy?
Niedziela, 23.04.2017
Do której godziny?
16:00
Za ile?
udział w większości wydarzeń jest bezpłatny, szczegóły w programie poniżej
Opis wydarzenia
W całej Polsce w księgarniach kameralnych odbywają się wydarzenia mające na celu celebrowanie światowego Dnia Książki oraz przypomnienie, że książki powinno się kupować w księgarni, która niejednokrotnie jest miejscem kulturotwórczym.
Weekend Księgarń Kameralnych
program atrakcji:


22.04.2017 (sobota)
cały dzień
FiKa. 3 urodziny

Kluboksięgarnia FiKa to przestrzeń w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, gdzie oferujemy kulturę dla młodych już od 3 lat! Książki, kawa, gry planszowe, warsztaty, spotkania, filozofia i Czytanki. Oferujemy kilka wygodnych kanap, gdzie w codziennym biegu, weekendowym spacerze można znaleźć chwilę wytchnienia z rodziną. Spotkajmy się i pobądźmy ze Sobą. Cały dzień w zamian za życzenia, upominki - częstujemy wszystkich ciastem i kawą!

22.04.2017 (sobota)
godzina 11:00
Spotkanie z Dorotą Schrammek

Dorota Schrammek. Pochodzi z Rudek na Pojezierzu Wałeckim. Z biegiem czasu zamieniła jeziora na Bałtyk. Od dwunastu lat mieszka w dwóch cudownych miejscowościach: przygranicznym Ueckermünde i nadbałtyckim Pobierowie. Jest przede wszystkim mamą i żoną, dopiero potem autorką. Ma troje dzieci: 12-letnią Weronikę, 8-letniego Gabriela i 3,5-letniego Rafaela. Mąż Maciej jest inżynierem.

Dorota Schrammek od wielu lat pisze opowiadania i historie dla kobiecych pism. Ma ich na swoim koncie opublikowanych już ponad tysiąc. Współpracuje z wydawnictwami Bauer, Phoenix oraz Edipresse. W 2013 roku została laureatką konkursu Onetu i Zielonej Sowy. Jej bajka – i 9 innych – zostało wyróżnionych z ponad 3 tysięcy nadesłanych utworów. „Perełka” ukazała się w „Bajkach blogerów”.

Na początku kwietnia ukażą się bajki, zatytułowane „Skarpetkowy potwór i inne bajki”. "NIEPEŁKA" to najnowsza książka autorki. Nastoletnia niepełnosprawna Weronika po przeprowadzce do Trzebiatowa na nowo musi budować swój świat. Trafia do klasy, w której prym wiedzie utalentowana muzycznie Kinga. Odkąd w szkole pojawiła się nowa nastolatka, Kinga czuje, że jej pozycja klasowej liderki jest zagrożona. Robi wszystko, by koledzy poczuli niechęć do Weroniki. Czy Kinga zrozumie, czym jest tolerancja i szacunek do drugiego człowieka? Czy zechce zdjąć maskę i odkryć głębię prawdziwej przyjaźni?
wstęp wolny, dla całych rodzin

22.04.2017 (sobota)
godzina 13:00
FiKa. Warsztaty literacko-kulinarne

Warsztaty literacko - kulinarne dla młodzieży w wieku 10-13 lat: „Zasmakuj w księgarniach". Uczestnicy stworzą księgarnię marzeń, dowiedzą się, jak działają księgarnie, poznają niezwykłe księgarnie w różnych rejonach świata, a także stworzą współczesne menu dla wybranych postaci książkowych i przekonają się, czy napisanie przepisu kulinarnego jest łatwą czy trudną sztuką.
Działanie poprowadzą: Ewelina Kolanowska i Monika Gapińska, związane ze Stowarzyszeniem Montownia Kultury i Tradycji, dziennikarki, pasjonatki dobrej literatury, kulinariów i historii Pomorza Zachodniego.
wstęp wolny, bezpłatne, grupa kameralna – obowiązują zapisy: fika.szczecin@gmail.com / WSKK – warsztaty

22.04.2017 (sobota)
godzina 16:00
FiKoplastykon

FiKoplastykon to seria autorskich spotkań, zabaw plastycznych, gdzie punktem wyjścia jest książka, która nas inspiruje i zaprasza do nieskrepowanej twórczości.
bez zapisów, wstęp płatny - 15 zł

22.04.2017 (sobota)
godzina 16:00
Spacer z Michałem Rembasem

Michał Rembas i kluboksięgarnia FiKa zapraszają na spacer pod hasłem „Cuda na fasadach”. Podczas godzinnej przechadzki będziemy zadzierać głowy do góry, by szukać niezwykłych motywów na fasadach szczecińskich budynków. Na co dzień nawet ich nie zauważamy. A szkoda… Przekonacie się, że są tam rzeczy niezwykłe: bogowie, ludzie, zwierzęta, rośliny, a nawet bestie i całe scenki.
wstęp wolny, bez zapisów, dla całych rodzin

23.04.2017 (niedziela)
godzina 11:00
Spotkanie z Moniką Wilczyńską

W niedzielny poranek, 23 kwietnia, zaprosiliśmy Monikę Wilczyńską, która wymyśliła i opisała duszka Bogusia, który zamieszkuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Nowe wydanie książki "Zamkowe opowieści duszka Bogusia" zilustrowała Dorota Wojciechowska.
Książka „Zamkowe opowieści duszka Bogusia” ukazała się w listopadzie 2010 r. Spotkała się z dobrym przyjęciem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Mali szczecinianie dzięki niej poznają ciekawe historie o swoim mieście i wspólnie z dorosłymi odkrywają Szczecin na nowo.
Książka zawiera 10 rozdziałów. Każdy z nich to nowa historia lub legenda, którą duszek Boguś, zamieszkujący Zamek Książąt Pomorskich opowiada Adasiowi – uczniowi klasy trzeciej. Dzięki spotkaniom z duszkiem, chłopiec coraz lepiej poznaje swoje miasto, tak jak mali czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę. Książkę, która ma przede wszystkim inspirować do spacerów po Szczecinie, który kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic.
Monika Wilczyńska – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania „książkolog”. Od dzieciństwa czyta książki dla dzieci i nie może przestać. Dzięki temu jest świetnym doradcą w sprawach literatury dla swoich dwóch synów. Po maturze zamieszkała w Szczecinie. W 2011 roku założyła portal SzczecinCzyta.pl. Rok wcześniej napisała „Zamkowe opowieści duszka Bogusia”. Całe szczęście, bo teraz kompletnie nie znalazłaby na to czasu… Książki i portal, rodzina i praca zawodowa wypełniają jej czas. Jest jeszcze blog wilczelektury i aparat, którym stara się uwieczniać piękne chwile… Marzy o dobie trwającej 48 godzin.
spotkanie dla rodzin, dzieci od lat 5, wstęp wolny

23.04.2017 (niedziela)
godziny: 12:00 – 15:00
Spacer Szlakiem Szczecińskich Księgarń Kameralnych

Wyjątkowy spacer, prowadzący z Wałów Chrobrego i kluboksięgarni FiKa, poprzez centrum miasta do alei Wojska Polskiego do kluboksięgarni Kulturka, następnie na Jasne Błonia do księgarnio - kawiarni "Między Wierszami", kończąc w najstarszej niezależnej i kameralnej księgarni SEDINA na skrzyżowaniu ulic: Felczaka i Wyzwolenia.
Idea jest prosta: pakujesz plecak i siły na cały dzień, i spacerujesz z Nami, lub po prostu wybierz jeden z odcinków trasy i poznawaj miasto i lokalne księgarnie.

PLAN SPACERU:
Spacer rozpoczniemy o godzinie 12:00 od jednej z najbardziej znanych wizytówek Szczecina - Wałów Chrobrego i mieszczącej się tam kluboksięgarni FiKa:
- poznamy najważniejsze dzieje powstawania Wałów Chrobrego i Szczecina jako portu oraz "Domu Bazylego";
- Baszta Panieńska-Siedmiu Płaszczy i legendy o niej;
- platan Mateusz i omówienie skąd jego imię;
- Zamek Książąt Pomorskich i spacer po jego dziedzińcach w poszukiwaniu Duszka Bogusia;
- pomnik pary książęcej;
- miejsce dawnej fosy oraz narodzin Carycy;
- pierwsza z odwiedzonych na szlaku zabytkowych pomp tworzących Pompastyczy Szczecin;
- Domki Profesorskie i miejsce pierwszej szkoły w Szczecinie;
- najstarszy kościół Piotra i Pawła;
- Anioł Wolności, Najlepiejszy Budynek Świata oraz Lodowy Pałac;
- Brama Królewska i wspomnienie zdobycie Szczecina bez wystrzału;
- Domy Francuskie i "Zegarek Guliwera";
- 3 Pałace: Sejmu Stanów Pomorskich, Pod Głowami i Czerwony;
- ukazanie, co jest w budynku wyglądającym jak akwarium z drzewem w środku;
- aleja z Lipami Kanadyjskim;
- rycerz na koniu Colleoni i jego wędrówki;
- Jagiellońską wśród kamienic i ich mieszkańców oraz blisko gwiazd ku kluboksięgarni KULTURKA - 13:00;
- najstarszy szczeciński pasztecik i pierwsza siedziba Klubu XIII Muz;
- miejsce rozpoczęcia działalności Liceum Plastycznego;
- kamienica, w której mieszkał i pracował architekt Wilhelm Meyer Schwartau;
- gwiaździsty plac Szarych Szeregów i odpowiadająca jemu gwiazda z Pasa Oriona;
- pierwsza siedziba Teatru Lalek Pleciuga;
- siedziba radia i telewizji;
- miejsce, gdzie są wyrzeźbione znaki zodiaku;
- pomnik Gryfa i "Szpinakowy Pałac";
- największy plac Szczecina i tam między platanami kawiarnia-księgarnia MIĘDZY WIERSZAMI;
- 3 pomniki: Jana Pawła II, Czynu Polaków i Węgierskiego Chłopca;
- jeszcze 1 zabytkowa pompa i księgarnia SEDINA kończąca wędrówki szlak;

Tomasz Wieczorek - przewodnik turystyczny po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja "ŚLADAMI LUBINUSA. RZEWODNIK NIEZWYKŁY", którego treści jest współautorem. Twórca idei kart edukacyjnych oraz gry planszowej po szczecińskim Zamku. Autor tekstu oraz koncepcji przewodnika dla dzieci pt. "ZWIEDZAMY ZAMEK”. Prowadzi systematyczne zwiedzania Zamku oraz miasta Szczecina ukierunkowane na przybliżanie walorów turystycznych, kulturowych i historycznych, m.in.: w ramach Pikniku na Odrą akcja "Pokaż Szczecin swoim dzieciom" oraz "Pokaż Szczecin swoim gościom", czy też zwiedzania Zamku dla grup przedszkolnych i szkolnych połączonych z inscenizacjami na temat historii oraz legend, m.in. przy okazji rocznicy ślubu księcia Bogusława X z królewną Anna Jagiellonką, urodzin Lubinusa oraz rocznicy nadania Szczecinowi praw miejskich. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie.
wstęp wolny, bez zapisów, dla całych rodzin

23.04.2017 (niedziela)
godzina 16:00
Filozofia wokół nas. Kultura współcześnie

Spotkanie będzie poświęcone współczesnej kulturze. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: co charakteryzuje współczesną kulturę? Jaką pełni ona funkcję? Czy współczesna kultura to tylko kultura popularna? A także jaką rolę odgrywa w niej książka?  
Spotkanie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Generator Myśli Humanistycznej”, którego misją jest wsparcie naukowe i dydaktyczne nauczycieli etyki i przedmiotów filozoficznych a także popularyzacja dorobku nauk humanistycznych.
wstęp wolny, dla kulturalnych ludzi
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję